03 Luty 2018

Spendor A

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: NAUTILUS

Spendor – brytyjski producent kolumn głośnikowych – postanowił gruntownie odświeżyć podstawową serię ze swojego katalogu – A. Nowe wersje przyjęły formę „prostych, zgrabnych i gustownych konstrukcji dwudrożnych” (jak podaje Nautilus, polski dystrybutor marki) z pojedynczym głośnikiem średnio-niskotonowym. A2 i A4 to modele wolnostojące z obudowami bass-reflex, natomiast w najmniejszym podstawkowym monitorze A1 mid-woofer pracuje w obudowie zamkniętej.

Wszystkie trzy modele zostały pomyślane w celu użytkowania ich w małych i średnich pomieszczeniach, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy koniecznie jest ustawienie kolumn bliżej ścian. Udało się to osiągnąć dzięki odpowiedniemu dostrojeniu przetworników średnio-niskotonowych. Te oznaczone symbolem EP77 głośniki z membraną polimerową zostały zapożyczone ze znacznie droższej serii D. Liftingowi poddano także wspólny dla całej rodziny A tweeter; jest to następna generacja głośnika z kopułkowo-pierścieniową membraną tekstylną o średnicy 22 mm, tym razem wyposażonego w metalową siatkę ochronną.

Jak deklaruje Nautilus, w najnowszym wcieleniu serii A inżynierowie Spendora „poświęcili szczególną uwagę jak najwierniejszemu odwzorowaniu aspektów dynamiki i otwartości nagrań”. W związku z tym podają, że udało im się stworzyć „najbardziej uniwersalne i muzykalne konstrukcje w historii brytyjskiej firmy, z zachowaniem rozsądnego pułapu cenowego”. Wszystkie modele to łatwe do wysterowania konstrukcje ośmioomowe, a pasmo basu w przypadku dwóch modeli wolnostojących sięga sporo poniżej 40 Hz. Warto tutaj przypomnieć, że nawet ta podstawowa seria Spendora jest produkowana w Wielkiej Brytanii, a jeśli chodzi o wzorce brzmieniowe, dalej obowiązuje strojenie według sprawdzonych wzorców ze studiów BBC.

Seria A dostępna jest w trzech naturalnych fornirach: ciemnym orzechu, jasnym dębie i czarnym jesionie, z identycznymi cenami dla wszystkich wersji. Podstawkowe A1 kosztują 4 900 zł, a podłogowe: A2 – 7 490 i A4 – 9 900 zł; pozostałe modele z linii A zostały wycofane z produkcji. Serię uzupełniają od góry nieco starsze, również dwudrożne A6R, które kosztują 13 900 zł i będą dostępne w limitowanej ilości, do zakończenia ich produkcji w roku 2018.

Warto dodać, że model A2 został już przetestowany przez Wojciecha Pacułę na łamach najnowszego, dostępnego od trzech dni numeru „High Fidelity”. Z artykułem tym można zapoznać się TUTAJ.Więcej o...
SPENDOR

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer