02 Październik 2019

Nowość w serii Polish Jazz vol. 84!

MUZYKA

Źródło: POLSKIE NAGRANIA

Singiel Birth zapowiada narodziny nowego albumu Krzysztofa Herdzina The Book of Secrets, którego premiera odbędzie się 25 października.

Będzie to jego pierwszy album w serii „Polish Jazz”, numer 20 w autorskiej dyskografii, ukazujący się w przededniu 50. urodzin artysty. Zatem jest to płyta bardzo osobista i ważna w dorobku pianisty.

„Skomponowałem siedem utworów ułożonych w koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to, kim jesteśmy i po co żyjemy. Człowiek, Narodziny, Wszechświat, Duch, Wiara, Miłość, Czas – to tytuły tych muzycznych rozdziałów, w których zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki” – tak o swoim nowym dziele pisze Krzysztof Herdzin. A jak przebiegały nagrania można obejrzeć na filmie typu live sesja ze studia.

Gościem specjalnym na tym wyjątkowym albumie jest Rick Margitza – saksofonista należący do ścisłej światowej czołówki. Jego dorobek obejmuje m.in. udział w nagraniu kilku płyt Milesa Davisa z ostatniego okresu życia wielkiego lidera. Rozpiętość zainteresowań i talentów muzycznych saksofonisty z pewnością zbliżyła go do Krzysztofa Herdzina. Korespondujące ze sobą partie fortepianu i saksofonu tenorowego stanowią istotną wartość płyty.

Język muzyczny, jakim się posługuje Krzysztof Herdzin, wywodzi się z kilku tradycji, w tym romantycznej, impresjonistycznej i neoklasycznej a także z istotnych nurtów współczesnego jazzu, mających swoje źródła  m.in. w działalności progresywnych twórców nowojorskich a także europejskich, związanych z estetyką wydawnictwa płytowego ECM. The Book of Secrets rozpisane jest na rzadko spotykany skład, bo obok tria z fortepianem i saksofonu tenorowego mamy tu pięć klarnetów.

Jak mówi artysta: „Głęboko wierzę, że każdy wrażliwy meloman usłyszy w moich kompozycjach, tak cudownie odegranych przez wybitnych, muzycznych przyjaciół, prawdę, dobrą energię i dobry przekaz, skłaniający do chwili kontemplacji”.

Wydaniem albumu The Book of Secrets Krzysztofa Herdzina w serii „Polish Jazz” Polskie Nagrania kontynuują tradycję publikacji najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego jazzu i idei przedstawiania aktualnego obrazu muzyki jazzowej.

O serii „Polish Jazz” pisaliśmy w „High Fidelity” wielokrotnie, zapraszamy do działu „Muzyka”.Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer