24 Sierpień 2021

„MIEJSCÓWKA Z DWÓJKĄ” – JOÃO DE SOUSA

Nowa edycja spotkania z serii „Miejscówka z Dwójką”

Źródło: Agencji Promocji Polskiego Radia S.A.

→ RADIO

– To będzie supermiejscówka. Wraz ze mną zagrają Macio Moretti na bębnach, Igor Nikiforow na basie i Grzegorz Tarwid na klawiszach – mówi João de Sousa, gospodarz najbliższej „Miejscówki z Dwójką”. Premiera wydarzenia w sobotę 28 sierpnia o godz. 19.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku, stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube stacji.

João de Sousa to Portugalczyk mieszkający w Polsce od 2006 roku. Jest wokalistą, gitarzystą, autorem tekstów i producentem muzycznym; na swoim koncie ma dwie płyty z autorskimi utworami: „Luta” (2016) oraz „Ideal” (2018) oraz liczne kompozycje zarejestrowane z najwybitniejszymi polskimi muzykami ostatniego dziesięciolecia. W 2021 roku João de Sousa powraca z nową płytą zatytułowaną „Furacão”, powstałą pod wpływem wydarzeń 2020 roku oraz neo soulu, który inspirował go podczas intensywnej i „izolowanej” pracy w studio.

„Furacão” jest płytą, na której João de Sousa ujawnia lżejszą i bardziej roztańczoną część swej osobowości, nie rezygnując jednak ze szczerości, która cechuje jego artystyczną twórczość. Dziewięć piosenek, które znalazły się na płycie, tworzy jedną całość, złożoną ze strumieni na pozór niespójnych informacji.

Jak João wyjaśnia motywy powstania swojej trzeciej płyty?

Chciałem zatrzymać historyczny rok 2020. Rok, który wygenerował nowe doświadczenie i z pewnością wyznaczy nowy kierunek w rozwoju naszego gatunku. Gwałtowny początek został równocześnie naznaczony zwolnieniem rytmu życia. Na zewnątrz nagła zmiana, a ja zamknięty, zawieszony. Spoglądam przez okno i czuję, że coś się gdzieś porusza, a ja tego nie mogę dostrzec. A przecież zmiana i gwałtowność to ja. Sądzę, że wszyscy tacy jesteśmy. A tak trudno to czasem dostrzec… Dlatego od zawsze piszę piosenki. To napięcie między gwałtownością a czymś niewidzialnym zawsze mnie fascynowało i zawsze współistniało. Ostatnio jedynie mam więcej materiału, który inspiruje mnie do pracy – mówi portugalski artysta.

  • Transmisja koncertu w sobotę 28 sierpnia o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.

www.POLSKIERADIO.pl

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
RADIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer