18 Październik 2019

MDG – nowości 10.2019

MDG: trzy premierowe nagrania i debiut - imponująca różnorodność muzyki klasycznej

Źródło: MDG

Niemiecka wytwórnia MDG – Musikproduktion Dabringhaus und Grimm – zaprezentowała trzy, wyjątkowe płyty, w tym krążek SACD z muzyką organową zarejestrowaną w Gdańsku.

„Zmień świat, on tego potrzebuje”. – Ten cytat Bertolda Brechta zmotywował Hannsa Eislera, aby zmierzyć się z jego ponad 500 piosenkami. Wraz z 4. tomem (wybór z wczesnych dzieł Hannsa Eislera) Holger Falk i Steffen Schleiermacher kończą tę, świetnie odebraną na całym świecie, edycję.

Hanns Eisler skomponował ponad pięćset piosenek, a jego pierwsze zachowane kompozycje to utwory z akompaniamentem fortepianu. W czwartym i ostatnim tomie utworów wybranych Eislera Holger Falk i Steffen Schleiermacher koncentrują się na swoich wczesnych utworach i ujawniają absolutnie zadziwiające odkrycie: młody Hanns był samoukiem, który miał niesamowite wyczucie konstrukcji utworów, a jego aspiracje artystyczne widoczne są również w części fortepianowej.

Emilio Pujol, który cieszył się doskonałą reputacją jako wirtuoz, kompozytor, dydaktyk i muzykolog, był niezwykle wszechstronnym artystą. Prawdopodobnie nikt nie zajął się tak intensywnie subtelnościami gry na gitarze, jak uczeń Tárrega Pujol, któremu Frank Bungarten na swoim najnowszym albumie oddaje honory tym premierowym nagraniem. Fakt, że Bungarten poprosił Gary’ego Southwella o zaprojektowanie instrumentu specjalnie do tego nagrania, doskonale pokazuje drobiazgowość, z jaką Pujol tworzył swoje miniatury.

To dzięki Andrzejowi Szadejko, kompozytorowi, organiście i liderowi zespołu, od ubiegłego roku Kościół Trójcy Świętej w Gdańsku po raz kolejny ma imponujące organy. Ten przepiękny instrument Wegschneider Company w Dreźnie ma czterdzieści jeden rejestrów na trzech klawiaturach i podwójny zestaw pedałów, czyli ma doskonałe warunki do wykonania dzieł Theophila Volckmara i Daniela Magnusa Gronau. Organy reprezentują stan rozwoju tego typu instrumentów, który osiągnął około połowy XVIII wieku. Wyjątkowa rejestracja dzieł Theophila Andreasa Volckmara i Daniela Magnusa Gronau pozwala oddać szczególny blask bałtycko-hanzeatyckiemu późnemu barokowi.



Więcej o...
MDG

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer