10 Czerwiec 2018

McIntosh MT2

GRAMOFON

Źródło: HI-FI CLUB

MT2 to kompletny gramofon z zainstalowanym ramieniem i wkładką. Jest on wyposażony w napęd paskowy i może pracować z prędkościami 33 i 1/3 oraz 45 obrotów na minutę. Gramofon jest niemal gotowy do użytku tuż po wyjęciu z pudełka, gdyż wszystkie kluczowe elementy zostały zamontowane przez pracowników firmy McIntosh. Jak podaje Hi-Fi Club, polski dystrybutor marki: „Siła nacisku, anti-skating, overhang wkładki oraz wysokość ramienia są fabrycznie ustawione. Pozostałe etapy konfiguracji MT2 są proste, dzięki czemu jego użytkownik będzie mógł szybko cieszyć się brzmieniem swoich ulubionych winyli”.

Na ramieniu fabrycznie zamontowano wysokopoziomową wkładkę typu MC Sumiko Blue Point No.2; może ona współpracować z wejściami dla wkładek MM. Wkładka ma diamentową igłę ze szlifem eliptycznym i aluminiowy wspornik igły wykonany ze specjalnego stopu metali. Lekkie ramię wykonano z dural-aluminium ze specjalnymi materiałami tłumiącymi drgania. „Pomimo swojej lekkości – czytamy – jest ono nadzwyczaj sztywne”. Bezgłośne łożyska pionowe posiadają dwie precyzyjne powierzchnie ceramiczne z płynem tłumiącym, natomiast łożysko poziome to łożysko szafirowe gimbal. Wysoka impedancja oraz wysokie napięcie wyjściowe zastosowanej wkładki zapewnić mają z kolei niemal bezszumowe odtwarzanie muzyki.

Talerz o grubości 3 cm i wadze 2,3 kg wykonano z dynamicznie wyważonego polioksymetylenu (POM), znanego lepiej pod nazwą handlową Delrin. Pomaga on tłumić zewnętrzne drgania, a spora masa daje bezwładność stabilizującą prędkość obrotów. Talerz wewnętrzny wykonany został z precyzyjnie obrobionego na CNC aluminium. Talerze obracają się na wale z polerowanej i hartowanej stali w spiekanej panewce z brązu. Warto również dodać, że silnik prądu stałego został wyposażony przez projektantów McIntosha w szczotki z nierdzewnej stali i jest napędzany przez zewnętrzny stabilizowany zasilacz. Został on całkowicie oddzielony od obudowy aby drgania nie zakłócały odczytu płyt.

Plinta MT2 składa się z kilku warstw, które zoptymalizowano pod kątem izolacji od niepożądanych rezonansów. Mocno skompresowana drewniana podstawa wykończona została czarnym lakierem, podczas gdy płyty akrylowe, górna i środkowa, pomagają w absorbowaniu niepożądanych wibracji. Gramofon posiada system podświetlenia górnej płyty i talerza. Do wykonania podświetlenia wykorzystano włókna optyczne i długowieczne diody LED.

W zestawie z gramofonem otrzymujemy odpowiednio wyprofilowaną, przezroczystą pokrywę przeciwkurzową. MT2 jest kompatybilny z szeroką gamą firmowych przedwzmacniaczy gramofonowych, przedwzmacniaczy stereofonicznych, wzmacniaczy zintegrowanych i procesorów AV standardowo wyposażonych w wejścia phono.

Gramofon McIntosh MT2 jest już dostępny w sprzedaży na terenie Polski. Jego cena detaliczna wynosi 18 800 zł. Do urządzenia producent dołącza wspomnianą już w tekście wkładkę Sumiko Blue Point No.2 oraz pokrywę antykurzową.Więcej o...
MCINTOSH

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer