17 Luty 2018

McIntosh MA252

WZMACNIACZ ZINTEGROWANY

Źródło: HI-FI CLUB

Oferta firmy McIntosh została poszerzona o nowy produkt: model MA252. To pierwszy w historii tego producenta hybrydowy wzmacniacz zintegrowany; został on wyposażony w lampy próżniowe oraz nowoczesne układy transystorowe i elektroniczne.

W sekcji przedwzmacniacza McIntosh zastosował po dwie lampy 12AX7a i 12AT7, umieszczone w estetycznych klatkach ochronnych. Tranzystorowy stopień wyjściowy jest bezpośrednio sprzężony i zapewnia moc 100 W przy 8 omach lub 160 przy 4. Całkowicie analogowa konstrukcja MA252 umożliwia podłączenie źródeł dźwięku do dwóch par gniazd niezbalansowanych i jednej pary gniazd zbalansowanych. Dodatkowo, posiadacze płyt winylowych mogą podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza gramofon wyposażony we wkładkę MM. Jak zwykle w wypadku produktów od McIntosha, wejściom można nadać indywidualnie wybrane nazwy. Co więcej, oprócz złoconych terminali głośnikowych zainstalowano pełnopasmowe wyjście subwooferowe RCA.

Wzmacniacz posiada radiatory McIntosh Monogrammed Heatsinks, charakteryzujące się umieszczonym na nich monogramem ,,Mc”. Jak deklaruje Hi-Fi Club, polski dystrybutor marki: „Dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości, zwiększono efektywność odprowadzania ciepła ze wzmacniacza”. Radiatory zostały ponadto połączone z zaawansowanymi technologicznie tranzystorami wyjściowymi, co eliminować ma potrzebę oczekiwania na rozgrzanie urządzenia.

MA252 to pierwszy produkt McIntosha posiadający lampy próżniowe, który wyposażono w firmową technologię Power Guard – uniemożliwia ona przesterowanie kolumn głośnikowych, tym samym chroniąc je przed uszkodzeniem. Gdy Power Guard zostanie automatycznie aktywowany, użytkownik wzmacniacza zostanie o tym poinformowany poprzez zmianę koloru dwóch lamp z zielonego na bursztynowy. Gdy efekt przesterowania minie, wówczas lampy znów będą podświetlane na zielono.

Inną firmową technologią zastosowaną w MA252 jest Sentry Monitor. Jeśli dojdzie do zwarcia przewodów, wówczas Sentry Monitor, chroniąc urządzenie przed uszkodzeniem, wyłączy wzmacniacz, a odpowiednia dioda LED zacznie błyskać, informując tym samym o zaistniałym zdarzeniu.

Najnowsza integra McIntosha została także wyposażona w wzmacniacz słuchawkowy High Drive. Jak podaje Hi-Fi Club, „został on zoptymalizowany do pracy z prkatycznie wszystkimi dotępnymi na rynku słuchawkami”, co poskutkować miało „uzyskaniem najwyższej jakości wrażeń odsłuchowych”.

W wypadku tego urządzenia bez wątpienia warto także zwrócić uwagę na jego wygląd. Projekt wizualny MA252 wzorowany był na klasycznej już bryle wzmacniacza MC275. Jak zwykle w wypadku produktów amerykańskiego producenta, dużą rolę odgrywać mają wspomniane wyżej podświetlone lampy czy porządnie prezentujące się elemtenty wykonane z polerowanej stali nierdzewnej.

Specyfikacja techniczna (według producenta):

Moc: 100 W/8 omów; 160 w/4 omy
Współczynnik tłumienia: 200/8 omów; 100/4 omy
THD: 0,03%
Pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 kHz (o, -0,5 dB); 10 – 100 000 Hz (0, -3 dB)
Stosunek sygnał/szum (wejście liniowe/MM): 97/80 dB
Czułość wejściowa (XLR/RCA/MM): 0,6/0,3 V/3 mV
Impedancja wejściowa (XLR/RCA): 20/20 kiloomów
Wymiary (S x W x G): 305 x 194 x 457 mm
Waga: 12,7 kgWięcej o...
MCINTOSH

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer