09 Sierpień 2020

McIntosh C22 Mk V & MC1502 | przedwzmacniacz & wzmacniacz

Klasyczny przedwzmacniacz w 5. wersji i zupełnie nowy wzmacniacz od amerykańskiego specjalisty

Źródło: McIntosh

McIntosh, jedna z najbardziej znanych i cenionych marek audio na świecie, ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży dwóch nowych produktów: lampowego przedwzmacniacza liniowego C22 Mk V oraz lampowej końcówki mocy MC1502.

C22 Mk V

6 sierpnia 2020 roku, mająca siedzibę w Binghamton, w stanie Nowy Jork, firma McIntosh zaprezentowała piątą wersję jednego ze swoich najsłynniejszych przedwzmacniaczy lampowych, modelu C22. Nowy przedwzmacniacz C22 Mk V bezpośrednio zastępuje poprzednika, C70 Limited Edition 70th Anniversary Vacuum, czyli model, który został wprowadzony na rynek w 2019 roku dla upamiętnienia 70 lat McIntosha.

Wykonywany ręcznie C22 Mk V wykorzystuje pojedynczą lampę 12AT7 i aż pięć 12AX7A. Lampy widoczne są przez szklany panel na górze.

C22 Mk V wyposażono w bogaty zestaw złączy, w tym dwa zbalansowane wejścia, trzy niezbalansowane wejścia, a także możliwość podłączenia gramofonów z wkładkami MM i MC. Wyjścia liniowe umożliwiają przesyłanie sygnału do dwóch oddzielnych wzmacniaczy mocy.

Na panelu przednim C22 Mk V znajdziemy obrotowe pokrętła regulacji tonów niskich i wysokich, które można regulować w krokach co 2 dB lub całkowicie wyłączyć. Możemy też zmieniać impedancję i pojemność wejściową dla wkładki gramofonowej. Do regulacji balansu można również użyć pokręteł oraz głównego pokrętła głośności.

Do nocnego i osobistego słuchania, C22 Mk V oferuje również wzmacniacz słuchawkowy McIntosh High Drive, wyposażony w technologię Headphone Crossfeed Director (HXD), która poprawia lokalizację dźwięku podczas słuchania przez słuchawki.

MC1502

Tego samego dnia zaprezentowano wzmacniacz mocy MC1502, mający być – domyślnie – partnerem dla C22 kV. MC1502 jest 150-watową lampową końcówką mocy, która zastępuje model MC2152 z limitowanej edycji, wprowadzonej na rynek z okazji 70-lecia firmy w 2019 roku.

Nowy MC1502 zachowuje ponadczasową stylistykę klasycznego wzmacniacza lampowego MC275, ale ma dwukrotnie większą moc, a dzięki większym wymiarom można go nawet uważać za większego brata MC275. MC1502 może pochwalić się lepszym stosunkiem sygnału do szumu, wynoszącym 112 dB w porównaniu z 105 dB dla MC275 w trybie bridge.

We wzmacniaczu znajdziemy osiem lamp mocy KT88, cztery na kanał, a także osiem lamp niskosygnałowych: cztery podwójne triody 12AX7A i cztery 12AT7. 12AX7A umieszczono na wejściu, podczas gdy lampy 12AT7 służą do wzmocnienia sygnału i wysterowania lamp wyjściowych; wszystkie lampy są chronione klatką z drutu ze stali nierdzewnej.

Gniazda KT88 zawierają u podstawy chłodzenie „Air-Pipe”, które zapewnia im długą żywotność. Osiem gniazd lamp sygnałowych ma ceramiczną konstrukcję z pozłacanymi stykami, co zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi. Wszystkie lampy umieszczono w obudowie ze stali nierdzewnej, wypolerowanej do lustrzanego wykończenia. Układ McIntosh Sentry Monitor monitoruje prąd wyjściowy i wyłącza wzmacniacz, jeśli przekracza on bezpieczne limity.

W przeciwieństwie do wielu innych wzmacniaczy, pełne 150 watów MC1502 można dostarczyć do prawie każdej pary głośników, niezależnie od tego, czy mają one impedancję 2, 4 czy 8 omów, dzięki opatentowanej przez McIntosha technologii transformatora wyjściowego Unity Coupled Circuit, tej samej technologii, którą firma wprowadziła w momencie powstania, to jest w 1949 roku.

Dwa transformatory wyjściowe Unity Coupled Circuit otaczają transformator zasilające, a każdy z nich jest umieszczony w wytłaczanej obudowie ze szklaną pokrywą, która wyświetla schemat połączeń dla każdego transformatora. MC1502 oferuje zarówno wejścia zbalansowane, jak i niezbalansowane, a także opatentowane przez McIntosha zaciski głośnikowe Solid Cinch.

Przedwzmacniacz liniowy C22 Mk V oraz końcówka mocy MC1502 dostępne będą od końca sierpnia (USA) i w październiku (reszta świata). Ich ceny w Europie nie zostały jeszcze potwierdzone.

www.mcintoshlabs.com

Tekst: mat. prasowe

Foto: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer