14 Styczeń 2021

MARTINA BERTONI „Music For Empty Flats”

Pierwsze w 2021 roku wydawnictwo KARLRECORDS

Źródło: Karlrecords

PŁYTY | PREMIERA

MARTINA BERTONI, wiolonczelistka i artystka specjalizująca się w muzyce elektronicznej na albumie Music for Empty Flats dostarcza mistrzowsko dopracowany eksperymentalny ambient/drone.


martinabertoni


Martina Bertoni to mieszkająca w Berlinie wiolonczelistka i kompozytorka. Zaczęła grać na wiolonczeli w bardzo młodym wieku. Kariera Bertoni szybko rozwinęła się wokół muzyki eksperymentalnej i filmowej, a jej wiolonczela została wykorzystana na wielu płytach, ścieżkach dźwiękowych do nagrodzonych filmów i seriali oraz we współpracy m.in. z BLIXĄ BARGELD i TEHO TEARDO, z którymi nagrała kilka albumów i występowała na wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie.

Trzon jej solowej twórczości opiera się na dekonstrukcji relacji z własnym instrumentem poprzez połączenie brzmienia akustycznego, powtórzeń, syntezy analogowej i cyfrowej. Po EP-kach in a paradise you would be happy (2018) i the green ep (2019) przyszedł czas na pełnowymiarowy album All the Ghosts are gone, który ukazał się nakładem wytwórnią Falk z Reykjaviku w styczniu 2020 roku.

Na swoim nowym albumie kontynuuje eksplorację możliwości brzmieniowych swojego instrumentu, którego używa jako źródła dźwięku – dźwięki są przetwarzane, dodawany jest do nich pogłos, sprzężenie zwrotne i częstotliwości subbasowe, tworząc w ten sposób bogate w atmosferę „rzeźby dźwiękowe.

Inspiracja do Music for Empty Flats pochodzi z ułamka czasu ostatniej zimy, kiedy byłam w Islandii. Miałam dziwną okazję spędzić dużo czasu na słuchaniu muzyki, samotnie w zupełnie nowym, ale niezamieszkanym – dlatego zupełnie nagim – pustym mieszkaniu na przedmieściach Reykjaviku. Były święta Bożego Narodzenia, ciągle było ciemno, na zewnątrz leżał śnieg, w środku była ta dziwna dystopijna pusta przestrzeń, w której mogłam słuchać moich ulubionych utworów w całkowitej samotności. To wtedy zaczęłam szkicować nową płytę – mówi Bertoni.

Powstało wówczas siedem nowych utworów w dopracowanym eksperymentalnym stylu ambient/drone, gęstych i intensywnych, ale jednocześnie delikatnych i wrażliwych.

Płyty można wysłuchać i ją kupić TUTAJ.

www.karlrecords.net

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer