02 Lipiec 2020

Magico M9 | kolumny głośnikowe

Flagowy model amerykańskiej firmy Magico

Źródło: Audio Klan

W modelu M9 czterodrożnym, sześciogłośnikowym systemie wolnostojącym, firma MAGICO zastosowała pierwszą na świecie obudowę głośnikową, która łączy wewnętrzną i zewnętrzną powłokę z włókna węglowego z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu.

W zestawie z M9 zastosowano analogową, zewnętrzną zwrotnicę aktywną MXO. Kontroluje ona separację częstotliwości niskich/średnio-niskotonowych. Ponadto w M9 zastosowano najnowszą generację membran głośnikowych Nano-Tec z aluminiowymi rdzeniami o strukturze plastra miodu.

Obudowa z włókna węglowego z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu

Od samego początku projektanci Magico mają świadomość, że obudowa kolumny głośnikowej musi umożliwić całkowite przejście dźwięku, bez podbarwień brzmienia. Kontrolowanie wibracji obudowy bez magazynowania energii pozostaje jednym z największych wyzwań w konstrukcji kolumny głośnikowej. Dążenie do uzyskania doskonałości w projektowaniu obudów skłoniło Magico do poszukiwania najnowszych osiągnięć w dziedzinie inżynierii materiałowej, komputerowego modelowania i skrupulatnego montażu. M9 to pierwsza na świecie obudowa kolumny głośnikowej z powłokami wewnętrzną i zewnętrzną z włókna węglowego opartymi na aluminiowym rdzeniu o strukturze plastra miodu.

Obudowa wykorzystuje również najnowszą wersję warstwy tłumiącej używającej kompozyty z branży aeronautycznej, a także rozwiązania znane z konstrukcji Magico, wliczając przegrodę z aluminium lotniczego 6061 T6 i pręty napinające łączące ścianki przednią i tylną. Ponadto konstruktorzy skalibrowali organiczny kształt obudowy i obrobili przednią przegrodę, aby ograniczyć efekty dyfrakcji niemal do zera.

Nowa berylowo-diamentowa kopułka wysokotonowa

Magico już od dawna ma świadomość, że zginanie i poruszanie w rodzaju innym niż tłokowy w przypadku miękkiej kopułki wysokotonowej prowadzi do dużych zniekształceń. To właśnie dlatego Magico wybrało wysoką wytrzymałość i lekkość berylu. Projektanci poszli jeszcze dalej, wzmacniając beryl sztywnością diamentu starannie nakładanego metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej. Rozwiązanie to pozwoliło opracować większą konstrukcję, tworząc pierwszą na świecie 28-milimetrową kopułkę berylową i poprawiając wydajność bez zwiększania ciężaru, do czego normalnie doprowadziłoby stosowanie diamentu. Teraz M9 podbija stawkę za pomocą jeszcze bardziej wyrafinowanej kopułki berylowo-diamentowej.

Ósma generacja membran Nano-Tec z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu

Nacisk kładziony przez Magico na sztywność membrany i zagwarantowanie tłokowego ruchu sprawił, że firma wprowadziła pierwsze na świecie membrany głośnikowe z niewiarygodnie mocnymi nanorurkami grafenowymi. Każda membrana w M9 wykorzystuje autorską konstrukcję Nano-Tec ósmej generacji. Za pośrednictwem tej konstrukcji Magico jako pierwsze na świecie wykorzystało aluminiowy rdzeń o strukturze plastra miodu pomiędzy powłokami grafen/włókno węglowe. We wcześniejszych membranach Nano-Tec o sztywności decydowały powłoki, a rdzeń odpowiadał za tłumienie. Aluminiowa struktura zmienia wszystko, zapewniając materiał rdzenia tak sztywny, że trzeba było użyć ciśnienie 12 ton, aby nadać kształt 15-calowym membranom. Ta dodatkowa sztywność przesuwa częstotliwości rezonansowe daleko poza słyszalny zakres, bez jakiejkolwiek potrzeby stosowania tłumienia.

3-, 4- i 5-calowe cewki w wentylowanych odlewach z czystego tytanu

Ponieważ membrana przetwornika odtwarza intensywne szczyty muzyczne, temperatura cewki może w ciągu jednej sekundy wzrosnąć o ponad 40° C. Ogrzewanie może podwoić rezystancję DC cewki, zmienić krzywą odpowiedzi częstotliwościowej i skompresować muzykę nawet o 3 dB – znaczna nieliniowość. Przetworniki Magico przezwyciężają te zniekształcenia. Cewki membran M9 są ogromne – ze średnicami 3, 4 i 5 cali – w celu szybszego rozpraszania ciepła i lepszej kontroli membrany. Otwory wentylacyjne w odlewach cewek tworzą kolejny poziom rozpraszania ciepła. Ze względu na idealne połączenie sztywności i odporności na prądy wirowe Magico wybrało odlewy z czystego tytanu.

Głośniki

  • 6-calowy przetwornik średniotonowy (× 1): nowy przetwornik średniotonowy wykorzystuje niesamowitą, 4-calową cewkę, aby pomóc zachować liniowe oddawanie mocy aż do 120 dB SPL na 1 m.
  • 11-calowe przetworniki średnio-niskotonowe (× 2): całkowicie nowa konstrukcja, która wykorzystuje neodymowy pierścień magnetyczny klasy N48H o nietypowym rozmiarze: 120 mm średnicy × 8 mm wysokości, a także drugi dopasowany magnes na górze, aby zapewnić pełną kontrolę ruchu cewki.
  • 15-calowe przetworniki niskotonowe (× 2): nowy głośnik niskotonowy wykorzystuje membranę uformowaną pod naciskiem 12 t. Niezwykle długa szczelina powietrzna, mierząca 36 mm, umożliwia ogromny skok liniowy, +/-15 mm, przy wysokiej czułości.

Specyfikacja techniczna

Przetworniki

1,1-calowa kopułka berylowa pokryta warstwą diamentu

6-calowy przetwornik Nano-Tec ósmej generacji z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu (× 1)

11-calowy przetwornik Nano-Tec ósmej generacji z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu (× 2)

15-calowy przetwornik Nano-Tec ósmej generacji z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu (× 2)

Czułość: 94 dB

Impedancja: 4 Ω

Pasmo przenoszenia: 18 Hz-50 kHz

Obsługiwana moc: 20 W (minimum) do 2000 W (maksimum)

Wymiary:

Kolumna głośnikowa: 203 × 102 × 51 cm (W × G × S)

Zwrotnica: 20 × 46 × 51 cm (W × G × S)

Zasilacz zwrotnicy: 20 × 46 × 51 cm (W × G × S)

Waga:

Kolumna głośnikowa: 454 kg/sztuka

Zwrotnica: 18 kg

Zasilacz zwrotnicy: 27 kg

Poglądowa cena detaliczna w USA: 750 tys. dolarów/para

Dostępność: czwarty kwartał 2020

www.magicoaudio.com

Tekst: mat. prasowe

Fot.: mat. prasowe



Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer