07 Styczeń 2019

Magico M2

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: AUDIO KLAN

Oferta Magico, amerykańskiego producenta zaawansowanych technologicznie kolumn głośnikowych, została poszerzona o nowy model o nazwie M2. Konstrukcja ta poszerza gamę produktową z serii M i wprowadza wiele interesujących rozwiązań technicznych wywodzących się z modeli M6 i M3.

Prowadzone przez Magico badania nad właściwościami i możliwościami wykorzystania węgla pozwoliły zastosować w M2 nową obudowę typu monocoque. Analogicznie jak w przypadku M6, jest ona wykonana z wielu warstw włókna węglowego o łącznej grubości 9,5 mm. Taka konstrukcja obudowy, podobnie jak w przypadku zewnętrznej powłoki myśliwca F-35, w porównaniu z obrabianymi lub tłoczonymi elementami aluminiowymi zwiększa stosunek wytrzymałości do wagi o współczynnik 60, zmniejszając przy tym wagę o 50% i pozwalając uzyskać o 30% mniejsze wymiary zewnętrzne – wszystko bez kompromisu w odniesieniu do objętości wewnętrznej. Co więcej, zakrzywione ścianki wewnętrzne i zewnętrzne minimalizują powstające wewnątrz fale stojące i eliminują zewnętrzne dyfrakcje.

M2 wykorzystuje 28 mm berylową kopułkę wysokotonową pokrytą warstwą diamentu i wyróżniającą się zoptymalizowaną geometrią. Diamentowa powłoka na berylowej kopułce zwiększa sztywność bez wnoszenia dodatkowego ciężaru czystej kopułki diamentowej, oferując jednocześnie niemal idealny stosunek sztywności do wagi. Ta konstrukcja głośnika wysokotonowego zapewnia wyjątkowo długi zakres ruchu skokowego membrany i wykorzystuje specjalnie opracowany neodymowy układ napędowy, który dopasowany jest do czułości i możliwości przenoszenia mocy M2 przy zachowaniu ultraszerokich charakterystyk dyspersji i minimalnych zniekształceń.

Magico chętnie sięga również po grafen. Materiał ten ma wiele niezwykłych właściwości i szacuje się, że jest 100-krotnie wytrzymalszy od najbardziej wytrzymałej stali. Nowo opracowany 152 mm głośnik średniotonowy Magico i dwa 178 mm przetworniki niskotonowe M2 produkowane są przy użyciu wielościennego karbonu XG Nanographene z nowym splotem i cechują się ultrawysoką sztywnością. Zastosowany materiał jest o 20% lżejszy i o 300% sztywniejszy niż te stosowane w poprzednich konstrukcjach Magico.

Przetwornik średniotonowy wyposażony jest w podwieszony neodymowy system napędowy, który wykorzystuje dwa bardzo duże magnesy zapewniające ultrastabilne pole magnetyczne dla pracującej wewnątrz niego cewki z czystego tytanu. Jak stwierdza Audio Klan, polski dystrybutor marki Magico: „Ta w pełni przeprojektowana konstrukcja przetwornika wyznacza nowy punkt odniesienia w branży pod względem wydajności i minimalizowania całkowitych zniekształceń harmonicznych”.

Specjalnie zaprojektowana sub-obudowa, uformowana z zastrzeżonego polimeru, skrywa przetwornik średniotonowy. Rozwiązanie to pozwoliło udoskonalić kontrolę i brzmienie częstotliwości ze średniego zakresu i gwarantuje skuteczną ochronę przed potężnymi falami ciśnienia docierającymi z tyłu, a generowanymi przez przetworniki niskotonowe. Sub-obudowy średniotonowe wykorzystujące różne kształty, rozmiary i materiały zostały wykorzystane we wszystkich 3-drożnych konstrukcjach głośnikowych Magico.

Dwa głośniki niskotonowe w M2 umieszczone są jeden nad drugim, co pozwala uzyskać idealną integrację z pomieszczeniem odsłuchowym oraz odtwarzać najniższe rejestry częstotliwości basowych z odpowiednią szybkością i precyzją. Głośniki niskotonowe zoptymalizowane są pod kątem minimalnych zniekształceń muzyki (częstotliwości i czasu) przy wykorzystaniu najnowocześniejszej symulacji elementów skończonych w odniesieniu do zachowań akustycznych, mechanicznych, elektromagnetycznych i termicznych. Proces testowania teraz przeprowadzany jest na jednej platformie, wynosząc tym samym poziom optymalizacji na wyższy pułap.

Wewnętrzna trzyosiowa rama matrycowa wraz z trzema cięgnami naprężającymi (biegnącymi od przodu do tyłu obudowy) zapewniają obudowie ekstremalną sztywność, co eliminuje niepożądane rezonanse i zakolorowania. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie przetworniki pracują z doskonałą rozdzielczością i dynamiką. Każdy głośnik w M2 jest akustycznie zintegrowany przy użyciu unikatowej topologii Elliptical Symmetry Crossover firmy Magico, wykorzystującej najnowocześniejsze komponenty dostarczane przez niemieckiego producenta Mundorf. Podstawka MPOD 3-Pt wspomaga całościowe możliwości brzmieniowe zamieniając energię mechaniczną na ciepło poprzez warstwę tłumiącą, jednocześnie zapewniając idealne połączenie z podłogą.

Przetworniki:

25 mm – wysokotonowy (x 1)
152 mm – średniotonowy grafen Nano-Tec (x 1)
178 mm – niskotonowy grafen Nano-Tec (x 2)

Specyfikacja techniczna (według producenta):

Czułość: 88 dB
Impedancja: 4 Ω
Odpowiedź częstotliwościowa: 26 Hz – 50 kHz
Zalecana moc wzmacniacza: minimum 50 W mocy ciągłej
Waga: 75 kg (z podstawką MPod)Więcej o...
MAGICO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer