07 Maj 2015

Luxman L-505UX ORAZ L-507UX

WZMACNIACZ ZINTEGROWANY

Źródło: NORDAUDIO

W sprzedaży pojawiły się dwie najnowsze wzmacniacze zintegrowane sygnowane marką Luxman – L-505uX oraz L-507uX.

L-505uX to trzecia wersja integry z serii X. Firmowy układ regulacji LECUA to największa, a zarazem najcenniejsza nowość, jaką znajdziemy w 505uX. Dzięki układowi ODNF 2.3 wpływ zakłóceń i zniekształceń kolejny raz został zminimalizowany. L-505uX wyposażono w całkowicie nowy przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC, a także we wzmacniacz słuchawkowy. Przeprojektowane zaciski kabli głośnikowych zostały zamontowane w pozycji poziomej co pozwala na łatwiejsze i wygodniejsze podłączenie grubszych kabli głośnikowych. W komplecie znajduje się też bardzo wygodny i przyjazny w użytkowaniu metalowy pilot, który umożliwia sterowanie również podstawowymi funkcjami w odtwarzaczu CD/SACD firmy Luxman.

L-507uX w wersji trzeciej jest najdoskonalszą integrą firmy z serii X, pracującą w klasie AB. Celem osób odpowiedzialnych za projekt L-507uX było połączenie mocy wzmacniacza pracującego w klasie AB z dźwiękiem jaki można osiągnąć i usłyszeć w modelu L-590AX, tj. z końcówka w klasie A. Końcówka mocy zbudowana jest na trzech parach bipolarnych tranzystorów na kanał, pracujących równolegle w konfiguracji push-pull. Dają one moc 2 x 110 W przy 8 omach i 2 x 210 W przy 4 omach – to wystarczająca moc do poprawnego wysterowania niemalże wszystkich zespołów głośnikowych. Nowy układ LECUA 1000W (Luxman Electric Controlled Ultimate Attenuator) jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem do regulacji głośności, który został wprowadzony przez Luxmana. Jego działanie jest niezwykle interesujące: ustawienie pokrętła głośności (możemy to zrobić fizycznie lub za pośrednictwem pilota zdalnego sterowania) jest wykrywane przez czujniki, które aktywują układ sterowany mikroprocesorem. Ten steruje kombinacją przełączników scalonych, które sterują głośnością w domenie analogowej. Dzięki temu tłumik ma na wejściu i wyjściu stałą impedancję. Dodatkowym atutem jest to, że oba kanały reagują identycznie bez błędów śledzenia i przesłuchów. Firma słynie również z wykorzystania nietradycyjnego sprzężenia zwrotnego – ODNF (Only Distortion Negative Feedback) – rozwiązanie to zostało wprowadzone w 1999 roku i opatentowane przez Luxmana. W L-507uX wykorzystana jest nowa wersja (oznaczona symbolem 3.0), której odpowiednikiem we wzmacniaczach w klasie A jest ODNF 3.0A, znajdujący się między innymi w modelach L-550AX i w L-590AX. L-507uX jest również wyposażony w, jak mówi firma, „doskonały” przedwzmacniacz gramofonowy oraz wzmacniacz słuchawkowy.

Cena wzmacniacza zintegrowanego L-505uX wynosi 18 500 zł. Nabycie L-507uX wiąże się z wydatkiem 28 500 zł.Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer