18 Marzec 2015

Linn DS ORAZ DSM

STREAMER

Źródło: LINN POLSKA

Firma Linn prezentuje nowe wersje swoich odtwarzaczy strumieniowych, oferujące zupełnie nowy poziom możliwości brzmieniowych oraz wprowadzające unikatowe rozwiązanie o nazwie SPACE OPTIMISATION, które umożliwia dopasowanie dowolnego systemu audio do warunków akustycznych pomieszczenia odsłuchowego.

W 2007 roku Linn zaprezentował referencyjnego Klimaxa, umożliwiającego odtwarzanie muzyki w 24 bitach w zaciszu domu i tym samym, jak można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu firmy, „rewolucjonizując podejście do źródeł cyfrowych”. Rok później do sprzedaży trafiły tańsze odtwarzacze Linna – modele Akurate, Majik oraz Sneaky. Korzystając z autorskich rozwiązań technicznych oraz swojego doświadczenia inżynierowie firmy Linn postanowili ulepszyć stare modele, czego efektem jest premiera urządzeń Klimax DS i DSM, Akurate DS i DSM oraz Majik DS i DSM. Wykorzystują one nową topologię, krótszą ścieżkę sygnałową, mniejszą liczbę elementów w torze sygnału oraz nowe rozwiązania taktowania sygnału cyfrowego, co razem przekłada się, jak chwali się producent, na jeszcze lepsze doznania brzmieniowe.

Począwszy od 16 marca tego roku każdy odtwarzacz strumieniowy Linn DS oraz DSM będzie zawierał w sobie możliwość skorzystania z optymalizacji SPACE (akronim od „Speaker Placement and Custom Environment”) umożliwiając dopasowanie posiadanego systemu do warunków akustycznych pomieszczenia. Wywodząca się z zaawansowanego systemu adaptacji Linn Exakt, optymalizacja SPACE umożliwia zbudowanie modelu akustycznego naszego pomieszczenia i symulację zachowania głośników w przestrzeni. Daje nam ona możliwość dostrojenia systemu do indywidualnych cech akustycznych każdego pokoju oraz większą swobodę w ustawieniu kolumn. Co więcej, dzięki eliminacji zniekształceń i wzbudzeń, pozwala na cieszenie się swoją ulubioną muzyką w wyższej jakości niż było to dotychczas możliwe, bez konieczności specjalnego przygotowania akustycznego przestrzeni odsłuchowej.

Każda kolumna głośnikowa jest unikatowa. Charakterystyka obudowy, przetworników, portów bass-reflexu oraz ich rozmieszczenie ma wpływ na dźwięk który słyszymy. Optymalizacja SPACE tworzy wirtualny model zachowania kolumn, bazując na tych elementach, pozwalając na symulację pracy kolumn w pomieszczeniu. Bez względu na to jakie kolumny wybierzemy, SPACE umożliwia dowolnemu systemowi zabrzmieć lepiej niż do tej pory. Kluczowe jest również rozmieszczenie kolumn w pokoju – ma to bowiem bezpośrednie przełożenie na dźwięk systemu. Dlatego przeszkoleni dealerzy Linna zajmują się ustawianiem systemów na słuch, wykorzystując metodę Tune Dem. Niestety – nie zawsze idealna pozycja kolumn jest do zaakceptowania ze względu na ustawienie mebli lub oczekiwania innych członków rodziny. SPACE umożliwia ustawienie kolumn w miejscu gdzie jest to praktyczne i symulowanie idealnego ustawienia kolumn. Dzięki stworzonym przez naszych akustyków modelom kolumn (z ich dokładną listą można zapoznać się poniżej) cały proces jest bardzo szybki.

Producent zwraca również uwagę na wielką wagę samego pomieszczenia odsłuchowego. Fale dźwiękowe odbijają się od ścian i podłogi, pobudzając mody pomieszczenia, które odpowiadają za wzmocnienie niskich częstotliwości. Powodują one że pewne częstotliwości brzmią nienaturalnie głośno a ponieważ ich zwiększona energia zajmuje więcej czasu do wytracenia, dlatego maskują muzykę która następuje po nich. Optymalizacja SPACE pozwala odtwarzaczom Linna odtwarzaczom na wykrycie i usunięcie tych podbić, ukazując bogatsze i bardziej naturalne brzmienie naszej muzyki. Wyposażenie oraz konstrukcja ścian również wpływa na to jaki dźwięk otrzymujemy. Twarde powierzchnie, takie jak beton czy szkło odbijają więcej fal dźwiękowych niż miękkie, które pochłaniają średnie oraz wysokie częstotliwości. SPACE umożliwia dealerom Linna na dostrojenie systemu tworząc dokładny model pomieszczenia z uwzględnieniem jego konstrukcji – mebli, materiałów ścian czy sufitu.



Obecnie dostępne są profile SPACE dla następujących kolumn:

Linn: Wszystkie obecnie produkowane z serii Klimax, Akurate, Majik oraz Custom.
B&W: Nautilus, 802D, 804D, 683-S2, 685-S2, 686-S2, CM1, CM6, CM8 oraz CM9
KEF: Blade, Blade Two oraz LS50
ProAc: Studio 118, D18, D20R oraz D30R
Monitor Audio: Silver 6 oraz 8
Spendor: A3, A5r oraz A6r
Quad: ESL 2912

W przygotowaniu:

ATC: SCM-100
KEF: R700
PMC: Twenty 26
Audio Physic: Tempo VI
Kudos: Super 10, Super 20, Titan 808
ProAc: D40R
B&W: 800D, 803D, CM10
JBL: DD66000
Quad: ESL 2905
Canton: Reference 3.2
Martin Logan: Statement
Sonus Faber: Amati Futura, Cremona, Liuto Monitor
Dali: Epicon 6
Monitor Audio: Gold GX300
Dynaudio: Focus 380
Naim: SBL
Totem: Hawk
Focal: Electra 1028 BE
Neat: Elite SX, Ultimatum XL6
Wilson Audio: Watt Puppy 8, Alexia

Jak można dalej przeczytać w oficjalnym oświadczeniu firmy: „Nasze rozwiązania pozwalają na lepsze brzmienie nie tylko naszym kolumnom. Nasze zewnętrzne zwrotnice cyfrowe Exaktbox są gotowe do współpracy z kolumnami innych firm. Dostępne profile obejmują kolumny Bowers & Wilkins Nautilus (ślimaki), B&W 802 Diamond oraz Kudos Titan 808. System Exakt pozwala na eliminację źródeł zniekształceń w tradycyjnych systemach hi-fi, dzięki czemu możemy cieszyć się bardziej wierną reprodukcją nagranej muzyki. Przy użyciu zwrotnic Exaktbox, każdy z przetworników jest obsługiwany przez jeden kanał wzmacniacza oraz dedykowany procesor DSP, zajmujący się podziałem pasma, korekcją różnic pomiędzy przetwornikami, dostrojeniem sygnału do pomieszczenia oraz opóźnieniami fazowymi. Wysokiej klasy układy przetworników cyfrowo-analogowych zastosowane w zwrotnicach Klimax oraz Akurate Exaktbox dostarczają idealny sygnał do wybranych wzmacniaczy odpowiadających za poszczególne zakresy”.

Nowe modele odtwarzaczy Linna wchodzą do produkcji dzisiaj i będą dostępne u autoryzowanych dealerów firmy na całym świecie. W cenie urządzeń uwzględniono instalację przez przeszkolonego dealera w domu u klienta. Poniżej można zapoznać się z cennikiem nowości:

Klimax DS – 86 500 zł
Klimax DSM – 103 000 zł
Akurate DS – 31 500 zł
Akurate DSM – 38 000 zł
Majik DS – 11 900 zł
Majik DSM – 19 500 zł

Powyższe ceny zostały przeliczone z funta brytyjskiego przy kursie 1 funt brytyjski = 6,0 zł.



Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer