29 Marzec 2020

KRZYSZTOF PENDERECKI NIE ŻYJE

Zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny kompozytor i dyrygent. Miał 86 lat.

Źródło: RADIO KRAKÓW

Jak dzisiaj rano poinformowało Polskie Radio Kraków, zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny kompozytor i dyrygent. Miał 86 lat.

Radio Kraków o śmierci kompozytora poinformowało powołując się na rodzinę artysty oraz PAP. Jak czytamy w oświadczeniu telewizji TVN, informację tę potwierdził w rozmowie z TVN24 dyrektor Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Andrzej Giza.

Śmierć kompozytora nie jest związana z pandemią koronawirusa – jak donosi TVN24, Penderecki był dwukrotnie badany na obecność koronawirusa i oba testy dały wynik negatywny.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. Studiował kompozycję w Państwowej Szkole Muzycznej w Krakowie. Rozgłos na miarę światową przyniosły mu utwory awangardowe z lat 60., takie jak Tren Ofiarom Hiroszimy czy Pasja według św. Łukasza, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. Dzisiaj równie znane są także cykl VIII Symfonii oraz jego muzyka, która pojawia się w filmach Egzorcysta Williama Friedkina (1973), Lśnienie Stanleya Kubricka (1980) oraz Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Hasa (1968). W latach 70. Penderecki stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. W lutym 2017 roku Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy w kategorii „Muzyka chóralna” za album Penderecki Conducts Penderecki

Dodajmy, że w czwartek, 28 maja 2018 roku, w związku z 85. rocznica urodzin autora, sala audytoryjna Centrum Kongresowego ICE Kraków otrzymała imię kompozytora. Uroczystość została poprzedzona koncertem Penderecki2Cinema, który odbywał się w ramach 11. Festiwalu Muzyki Filmowej, a w którym i my mieliśmy zaszczyt wziąć udział.

1 października 2016 roku z KRZYSZTOFEM PENDERECKIM wywiad dla naszego magazynu przeprowadził BARTOSZ PACUŁA – do przeczytania TUTAJ.

ZDJĘCIE: Bartosz Pacuła/„High Fidelity”Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer