18 Styczeń 2021

KEF – technika Uni-Core

Technika mająca na celu wytworzenie jak najmocniejszego basu z jak najmniejszej obudowy

Źródło: KEF

TECHNIKA

KEF, firma specjalizująca się w produkcji kolumn głośnikowych, wprowadza na rynek zupełnie nową technikę o nazwie Uni-Core, która pozwala na zupełnie nowe podejście do konstrukcji kolumn głośnikowych i subwooferów.

Ta najnowsza innowacyjna opracowana przez KEF-a na nowo definiuje rozmiar w porównaniu ze skutecznością, poprawiając moc niskich dźwięków przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu głośności przetwornika niskotonowego.

Mając ambicję stworzenia estetycznego sprzętu audio, który pasowałby do każdego salonu, konieczne było, aby kolumny nie tylko dostarczały dokładny i głęboki bas, ale także były w jego dostarczaniu coraz dokładniejsze. Pierwszym wyzwaniem było dopasowanie dwóch przetworników w kompaktowej obudowie sześciennej.

Zapewnienie mocnego basu z kompaktowego produktu jest dużym wyzwaniem inżynieryjnym – mówi dr Jack Oclee-Brown, szef działu badań i rozwoju w KEF. Uni-core to przełomowa technika dla KEF-a, ponieważ pozwala nam zmieścić dwa głośniki w mniejszej przestrzeni bez uszczerbku dla ich brzmienia.

Uni-Core wykorzystuje dwa przetworniki z koncentrycznie rozmieszczonymi, nakładającymi się cewkami, które są napędzane przez wspólny system magnetyczny. Cewki drgające są różnych rozmiarów i zajmują tę samą fizyczną przestrzeń. Pozwoliło to uzyskać niezwykle kompaktową obudowę o znacznie mniejszej objętości w porównaniu z subwooferami, które opierają się na konwencjonalnych przetwornikach.

Zaoszczędzona przestrzeń zapewnia przetwornikom znacznie większe wychylenie niż konstrukcja równoważnej wielkości, eliminująca siłę, odblokowując większą moc i głębię z dużo mniejszej przestrzeni. Ta zgłoszona do opatentowania technika zapewnia mocny i głęboki bas, jednocześnie eliminując problemy z przestrzenią, które często są przeszkody w działaniu subwooferów klasy premium.

Nowa technologia Uni-Core zostanie zastosowana w nowym produkcie firmy KEF, który zostanie zaprezentowany jeszcze w tym miesiącu.

eu.kef.com

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer