23 Grudzień 2015

Gradient HELSINIKI 1.5

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: Q21

W salonie Q21 odbywają się obecnie prezentacje kolumn głośnikowych Gradient Helsinki 1.5. Jak wypowiada się o nich sam producent, „Gradient Helsinki zaprojektowano tak, by pięknie brzmiały w każdym otoczeniu – czy to w domowym pokoju, czy w barze, czy w hotelowym lobby. Te kolumny są bardzo łatwe w ustawieniu i dostarczają dużą, otwartą scenę dźwiękową wypełniającą całe pomieszczenie”.

Model Helsinki wykorzystuje „kontrolowaną kierunkowość”, czyli kwintesencję unikatowej filozofii budowy kolumn firmy Gradient. Dzięki skierowaniu bezpośrednio na słuchacza większej ilości średnich i wysokich tonów, a znacznie mniejszej na powierzchnie odbijające, miłośnik dobrego dźwięku doświadcza w większych stopniu faktycznej zawartości samego nagrania, a w mniejszym tego, co jego pokój odsłuchowy dodaje od siebie.

Każde pomieszczenie odsłuchowe sprawia, że powstają podbicia lub dołki w paśmie poniżej 200 Hz. Te najbardziej słyszalne wynikają zazwyczaj z odległości sufitu od podłogi. Dipolowy układ głośników basowych zastosowany w tych kolumnach stymuluje bas tylko w jednym kierunku (tj. w kierunku wychylenia membrany), a nie w pozostałych dwóch; dzięki temu ograniczony jest wpływ wysokości pomieszczenia. Co więcej, ilość basu uzyskiwanego z kolumn Gradient Helsinki można łatwo regulować poprzez kąt dogięcia kolumn. Doginanie kolumn do środka ma zauważalny wpływ na ilość uzyskiwanych niskich tonów.

W małych pokojach odsłuchowych (oraz w tych z szeroką tylna ścianą) można poeksperymentować z zupełnie innymi ustawieniami podłogówek. Umieszczając Gradient Helsinki 1.5 bezpośrednio przy tylnej ścianie można, zdaniem Q21, „uzyskać otwartą i dynamiczną scenę dźwiękową, nawet jeśli nie ma się zbyt wiele wolnej przestrzeni wokół kolumn”.

Salon Q21 zlokalizowany jest w Pabianicach przy ul. Reymonta 12.

Specyfikacja techniczna:

Pasmo przenoszenia: 60 – 20000 Hz +/-2 dB, 35 Hz -6 dB
Impedancja: 6 omów
Czułość: 85 dB/2,83 V/1 m
Rekomendowana moc wzmacniacza: 50 – 250 W
Częstotliwości podziału zwrotnicy: 200 Hz/2200 Hz
Waga: 23 kgWięcej o...
GRADIENT

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer