23 Lipiec 2015

Gradient 6.0

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: MOJE AUDIO

Na polski rynku pojawiły się podłogowe kolumny Gradient 6.0. Jak podaje producent, w tym przypadku celem było „zaprojektowanie kolumn do mniejszych i średnich pomieszczeń”. Poza tym zestawy 6.0 mają też dobrze pasować do różnie urządzonych wnętrz.

Aby osiągnąć zamierzone założenia projektowe Gradient 6.0 ma obudowę o głębokości równej tylko 17cm. Kolumny są przystosowane do pracy blisko tylnej ściany – takie ustawienie nie spowoduje nadmiernego uwydatnienia basu. Kolejnym wyróżnikiem modelu 6.0 jest unikatowe połączenie materiałów tradycyjnych oraz nowoczesnych. Obudowa została wykonana z drewna brzozowego, zaś przednia i tylna ścianka są wykonane z fińskiej sklejki brzozowej pokrytej włoskim laminatem Fenix NTM. Zewnętrzna powłoka Fenix NTM jest opracowana z zastosowaniem najnowszych odkryć w dziedzinie nanotechnologii. Powierzchnia ta jest także odporna na zarysowania i ślady po palcach.

Gradient zastosował koncentryczny, dwudrożny 176-mm głośnik aproksymujący źródło punktowe. Został on opracowany we współpracy z norweską firmą Seas. Sekcja niskotonowa została wyposażona w membranę z włókna szklanego, a sekcja wysokotonowa bazuje na 25-milimetrowej aluminiowej kopułce. Głośnik zapewnia kontrolowaną charakterystykę kierunkową oraz gładkie charakterystyki częstotliwościowe w szerokim obszarze odsłuchu; ma to w efekcie zaowocować „dokładną lokalizacją źródeł oraz bardzo dobrą głębią i szerokością sceny”. Charakterystyka przenoszenia na osi została zoptymalizowana w taki sposób, aby zapewnić „zrównoważony, przyjemny w odbiorze dźwięk”. W zakresie niskich tonów promieniowanie głośnika wspomaga membrana bierna umieszczona na tylnej ściance. Ma ona rozmiar 140 x 200 mm.

Tak jak pozostałe zestawy głośnikowe Gradienta, także model 6.0 jest produkowany w Finlandii. Każdy egzemplarz jest indywidualnie sprawdzany i poddany testom kontroli jakości. Jak zapewnia producent kolumny mają być bardzo trwałe i służyć właścicielom przez wiele lat.

Specyfikacja techniczna:

Efektywność: 86 dB/2,83 V/1 m
Impedancja nominalna: 8 omów
Zalecana moc wzmacniacza: 20 – 150 W
Częstotliwość podziału: 2,800 Hz
Pasmo przenoszenia: 100 – 25 000 Hz +/-2dB, 35Hz -6dB
Wymiary (W x S x G): 90 x 20,2 x 17,3 cm
Masa: 12 kg

Kolumny Gradient 6.0 są już dostępne w sprzedaży. Dystrybutor wycenił je na kwotę 9 390 zł za parę.Więcej o...
GRADIENT

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer