10 Czerwiec 2019

GAD Records – nowości wydawnicze (czerwiec 2019)

MUZYKA

Źródło: GAD RECORDS

Bogatą ofertę wytwórni GAD Records uzupełnią w czerwcu cztery kolejne albumy na CD.

Ludowe melodie z Hawajów i Polinezji, przeboje Chaplina i Sinatry oraz indonezyjska melodia ludowa znana z wykonania Violetty Villas? Słodkie smyczki, rozedrgane marimby i liryczne gitary? Gwiżdżący skrzypek orkiestry Polskiego Radia? To wszystko można znaleźć w ramach magicznej wycieczki na Tahiti. Zaprasza Marek Sewen i jego muzycy.

Zrealizowany w 1969 roku projekt Księżyc na Tahiti to jedna z niewielu tak dobrych polskich płyt z tak zwanej lounge music. Marek Sewen, znany między innymi z projektu Warszawskie Smyczki, stworzył specjalnie na okazję nagrania zespół złożony z 38 osób. Wśród nich znaleźli się tacy artyści, jak Piotr Figiel na organach Hammonda, Stanisław Nawarski na gitarze oraz liczna grupa muzyków radiowej orkiestry Stefana Rachonia.

Razem zaprezentowali bardzo szeroki program, w którym przedstawiono nie tylko charakterystyczne melodie ludowe tego regionu (jest obowiązkowe Aloha ‘Oe), ale też Strangers in the Night czy Limelight Charlie’ego Chaplina. A wszystko to w spójnych stylistycznie aranżacjach Marka Sewena.

Księżyc na Tahiti ukazuje się na płycie CD po raz pierwszy, zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań. W dołączanej do zestawu książeczce – oprócz reprodukcji okładki albumu oraz towarzyszącej mu czwórki – znalazło się również miejsce na krótki szkic na temat powstawania nagrań.

Grupa Zoo debiutowała w 1982 roku jako ciekawy, gitarowy skład ze Stanisławem Wenglorzem przy mikrofonie. Potem – po krótkiej współpracy z Iwoną Trzaskowską – rolę wokalisty przejął Robert Janowski, a muzyka zaczęła oscylować między synth-popem a pop-rockiem. Wreszcie, pod koniec działalności zespołu, w 1985 roku przy mikrofonie stanął gitarzysta i jedyny członek zespołu obecny we wszystkich jego wcieleniach – Krzysztof Marzec.

Jak podaje wytwórnia GAD Records: „To jedna z ciekawszych grup, jakie pojawiły się na polskiej scenie w latach 80. Potrafiła łączyć fascynację klasycznym rockiem z nowofalowymi inklinacjami (Stutonowy walec), uciekać w świat nowych romantyków (Romantyczna gra) oraz bawić się stylistyką reggae (Na drzewie). I we wszystkich tych wcieleniach Zoo wypadało przekonująco”.

Wydawany właśnie Ostatni remanent zbiera komplet nagrań radiowych i singlowych zespołu, wzbogacony o unikatowe fragmenty prób, na których grupa wykonywała materiał, jaki nie doczekał się nigdy studyjnej rejestracji. Materiał na płycie CD uzupełnia bonusowe DVD, na którym znalazły się wszystkie zachowane wizualne ślady działalności zespołu – teledyski z Telewizyjnej Listy Przebojów oraz występy w recitalach.

Klan: warszawski kwartet, który w 1969 roku wybierał się z brzytwą na poziomki i odkrywał dla polskiego słuchacza psychodeliczno-soulowe brzmienia w duchu Vanilla Fudge, świętuje 50. urodziny. To idealna okazja, by przypomnieć Senne wędrówki – wydaną oryginalnie w 2011 roku kompilację z muzyką Klanu nagraną na zamówienie Polskiej Kroniki Filmowej. Materiał powraca teraz w odświeżonej formie.

W lutym 1971 roku Klan nagrał na potrzeby Polskiej Kroniki Filmowej szereg utworów, wśród których znalazły się nowe, zaskakujące wersje przebojów grupy (Z brzytwą na poziomki, Automaty), fragmenty Mrowiska (Kuszenie, Taniec głodnego) oraz nagrania zupełnie nieznane (choć niektóre podpisane znanymi wcześniej tytułami).

Jak czytamy na stronie GAD Records: „Kompozycje można było usłyszeć w kolejnych wydaniach PKF – ale tylko w drobnych fragmentach, zagłuszone donośnym głosem lektora. Przywracamy im dawny blask, uzupełniając materiał utworem Szkoła z filmu dokumentalnego Tomasza Zygadło Szkoła podstawowa (również z 1971 r.)”.

Senne wędrówki zostały zremasterowane przez Andrzeja Poniatowskiego, perkusistę oryginalnego składu Klanu i cenionego realizatora dźwięku. Nowa edycja, oprócz świeżej książeczki i niepublikowanych w części zdjęć, przynosi zmienioną okładkę, która zwiastuje dalszy ciąg naszych wizyt w świecie Polskiej Kroniki Filmowej.

Niemiecka grupa Chandelier, po dwóch doskonałych albumach i kilku latach przerwy zmieniła skład i nagrała płytę, która okazała się jej pożegnaniem: Timecode. Teraz album ten powraca, poszerzony o drugi krążek pełen rarytasów z całej historii zespołu.

Po niezwykle udanych płytach Pure i Facing Gravity Chandelier postanowił nieco odświeżyć swoją formułę – zaktualizował brzmienie, utwory zyskały na wyrazistości, ale wciąż porywały sympatyków neo-proga. Takie kompozycje, jak Ferengi Lover czy Half Empty, Half Fool stały się obowiązkowymi punktami koncertów zespołu.

Na dodatkowym krążku, oprócz szerokiego wyboru rarytasów z przeszłości (nagrania demo, koncertowe, wersje akustyczne…) znalazły się bowiem trzy zupełnie nowe i świeże kompozycje. Grupa postanowiła się także reaktywować na jednorazowy występ na festiwalu Night of the Prog w Lorelei.

Wszystkie nagrania zremasterował Eroc, kiedyś perkusista Grobschnitt, dziś ceniony reżyser dźwięku, mający na koncie pracę m.in. z nagraniami Gentle Giant, Spooky Tooth czy Klausa Schulze. Całość uzupełnia booklet z nowym szkicem na temat historii zespołu, tekstami wszystkich utworów oraz niepublikowanymi zdjęciami.

Chętni już teraz mogą nabywać opisane powyżej krążki za pośrednictwem sklepu Kultowe Nagrania.Więcej o...
GAD RECORDS

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer