09 Wrzesień 2020

„Fortepiany Wolności” | koncerty

W ramach projektu „Fortepiany Wolności" usłyszymy m.in. muzykę z filmów „Przygody Misia Colargola” i „Dracula”

Źródło: SOUNDEDIT

Projekt, w którym kameralne, fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 roku. W roku 2017 Łódź przyjęto do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu.

FW20_logo

W tym roku miasto świętuje 75-lecie Łodzi Filmowej. Dwa najbliższe recitale będą dedykowane muzyce filmowej. WITOLD JANIAK przypomni bajkowe i baśniowe melodie, ADAM KOŚMIEJA sięgnie po interpretacje najsłynniejszych ścieżek dźwiękowych skomponowanych przez Polaków.

⸤ Witold Janiak, to pianista i organista jazzowy, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykłada fortepian jazzowy, harmonię i improwizację w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest zdobywcą wielu branżowych nagród, występował z czołówką polskich muzyków, m.in.: Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Kądzielą, Markiem Kądzielą, Krzysztofem Ścierańskim, Adamem Rymarzem, Michałem Kobojkiem, Tatianą Okupnik i Moniką Brodką.

Bezustannie koncertuje, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wydał sześć autorskich płyt. Artysta jest również autorem muzyki do musicalu Dlaczego Maciek nie poszedł do nieba. Libretto napisał Krzysztof Galocha, a utwory łączą elementy jazzu i polskiej muzyki ludowej.

 KIEDY? W sobotę (12 września) przy Pasażu Schillera, o godz. 12.30.

Znakomity, łódzki pianista – Witold Janiak zaprezentuje utwory pod wspólnym tytułem: Bajeczki nie tylko z Łodzi. Pianista wykona utwory z bajek: Miś UszatekPrzygody misia ColargolaAkademia Pana Kleksa i innych. Organizatorzy serdecznie zapraszają całe rodziny. To będzie pyszna zabawa.

⸤ Adam Kośmieja, to wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, fetowana m.in. w słynnej Carnegie Hall, czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie. Debiutował w wieku jedenastu lat. Po studiach w Polsce rozpoczął dalszą naukę w Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku ukończył Manhattan School of Music w klasie fortepianu Solomona Mikowsky’ego. Wyróżniony został też stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęconym pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Timesa”.

W 2013 roku rozpoczął studia doktoranckie na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W Polsce występuje jako solista z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich. W 2009 roku zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Münza w Nowym Jorku, a w 2010 roku pierwszą nagrodę w konkursie chopinowskim Columbia University.

Repertuar i doświadczenia koncertowe artysty obejmują dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX wieku. W ramach swojego zainteresowania muzyką nowoczesną Adam Kośmieja wspólnie z nowojorskim pianistą jazzowym Christianem Sandsem (nominowanym do Nagrody Grammy 2014) stworzyli projekt „3 x Piano”, skierowany do zróżnicowanej publiczności i łączący muzykę jazzową, klasyczną i elektroniczną.

 KIEDY? W niedzielę (13 września) na terenie Fuzji – ul. Tymienieckiego 5/7, o godz. 16.00.

Wyjątkowy pianista – Adam Kośmieja wykona słynne filmowe utwory skomponowane przez polskich artystów. Nie powinno więc zabraknąć autorskich interpretacji dzieł: Kilara, Kazaneckiego, Preisnera bądź Dębskiego.

„Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 12. edycji Festiwalu Soundedit. Zadanie Fortepiany Wolności jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

www.soundedit.pl

Tekst: mat. prasowe

Foto: Wojtek BryndelKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer