11 Sierpień 2020

First Watt F8 | wzmacniacz mocy

Nelson Pass proponuje nowy minimalistyczny wzmacniacz – model F8

Źródło: First Watt

Nowy wzmacniacz legendarnego Nelsona Passa, właściciela i projektanta Pass Laboratories, jest następcą świetnie ocenianego wzmacniacza J2, który pojawił się na rynku w 2009 roku.

Jak czytamy w materiałach prasowych, mniej tranzystorów w torze = prostszy układ, prostszy/gładszy transfer sygnału i nieco lepsze wyniki pomiarów. Znika jeszcze coś: nie ma degradujących sygnał oporników na wyjściu tranzystorów JFET.

Podobnie, jak wszystkie konstrukcje First Watt, tak i nowe urządzenie ma relatywnie niską moc (25 W/8 Ω) i prosty, pracujący w klasie A układ, zbudowany przy użyciu wyjątkowo małej liczby elementów. To 21. produkt First Watta, od 1998 roku, kiedy firma została założona.

Nelson Pass mówi o nim:

„Spędziłem mnóstwo czasu konstruując i wypróbowując podstawowe projekty wzmacniaczy z myślą o jak najlepszym dźwięku z eleganckiego, prostego układu. Nie ma czegoś takiego, jak ‘idealny wzmacniacz’, ale jest ‘idealny wzmacniacz dla danych kolumn, danej muzyki i danego słuchacza’.

Każdy model First Watt ma unikatowy projekt i jest „najlepszy” w niektórych aspektach. Urządzenia wyglądają tak samo, ponieważ wszystkie korzystają z tego samej, podstawowej obudowy i transformatora zasilającego. Plus tego jest taki, że dzięki temu łatwo jest mi porównywać i testować różne warianty układów mając podstawowe elementy stałe.

Najpopularniejszym modelem First Watt jest J2. Wprowadzony do sprzedaży jedenaście lat temu miał być „krótką serią” – miało powstać nie więcej niż 100 sztuk. Został jednak tak dobrze przyjęty, że złamałem swoją zasadę i wciąż jest w produkcji. Ale musi przecież nadejść koniec, ponieważ specjalne tranzystory użyte do jego konstrukcji od dawna są niedostępne i ich zapasy są już na wyczerpaniu.

Moim celem było więc zaprojektowanie innego wzmacniacza z tranzystorami mocy JFET SemiSouth SiC R100, w 2015 roku opracowałem więc układ z tym samym układem wyjściowym, ale z innym wejściem. Prototyp był wyraźnym krokiem naprzód, ale J2 był wciąż tak popularny, że zdecydowałem się z tym poczekać. W trakcie następnych lat włożyłem w nowy projekt jeszcze więcej pracy i tak powstał finalnie model F8.”

Uproszczony schemat wzmacniacza:

First Watt F8 schematic in High Fidelity News

___________________

Dane techniczne

Zniekształcenia (1 W/8 Ω): 0,02%

Impedancja wejściowa: 100 kΩ

Wzmocnienie: 15 dB

Czułość wejściowa (1 W): 0,5 V

Czułość wejściowa (25 W): 2,7 V

Damping Factor:  38 (8 Ω)

Nominalna moc wyjściowa: 25 W/8 Ω | 13 W/4 Ω (1% THD, 1 kHz)

Pasmo przenoszenia: -0,5 dB/10 Hz, 200 kHz

Szum: <100 μV nieważony, 20 Hz-20 kHz

Pobór mocy: 170 W

Cena: $4000

Więcej informacji na temat filozofii Passa dotyczącej tej marki znajdziecie państwo na stronie producenta:

www.FirstWatt.com

Tekst: mat. prasowe

Foto: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer