25 Luty 2020

CLANNAD • „IN A LIFETIME” | ostatnia płyta

Grupa CLANNAD wydaje pożegnalną, podsumowującą jej karierę, antologię, uświetniającą 50-lecie zespołu

Źródło: BMG

13 marca 2020 roku wytwórnia BMG wydaje specjalne wydawnictwo pt. IN A LIFETIME, podsumowujące karierę jednego z najbardziej utytułowanych zespołów pochodzących z Irlandii. Kolekcja zawiera przekrój całej pracy zespołu, z utworami ze wszystkich 16 albumów grupy Clannad. Składa się na nią 38 utworów i będzie dostępna w wielu różnych postaciach i formatach:

  • podwójny CD,
  • podwójny CD wersja deluxe,
  • podwójny winyl,
  • podwójny winyl wersja deluxe,
  • deluxe box set, będący rozszerzoną wersją wydań deluxe, zawierający ponad 100 utworów.

Utwory zostały wybrane w porozumieniu z członkami zespołu.

Clannad

Clannad (samo słowo pochodzi od celtyckiego słowa oznaczającego rodzinę) powstał w 1970 roku. Jego założycielami było rodzeństwo: Moya, Ciarán i Pól Brennan oraz ich wujkowie Noel and Pádraig Duggan (który umarł w 2016 roku). Po pewnym czasie działali w szóstkę, z Enyą Brennan, która jednak w niedługim czasie rozpoczęła swoją spektakularną karierę solową. Grupa, która zdobyła wiele ważnych nagród, miała ogromny wpływ na popularyzację muzyki irlandzkiej i języka irlandzkiego na całym świecie.

Łącząc elementy muzyki tradycyjnej i współczesnej muzyki folkowej oraz elementów new age, jak i rocka, Clannad stworzył własny, unikalny styl, którego charakterystycznymi elementami są nastrojowe melodie i hipnotyzujący śpiew.

Zespół współpracował z wieloma różnymi artystami, jak np. Bruce Hornsby, Steve Perry, JD Souther, Paul Young, czy Duke Special, ale największym sukcesem była współpraca z wielkim fanem, entuzjastą zespołu i człowiekiem, który zawsze wspierał Clannad Bono z U2. Ten jeden z najbardziej znanych irlandzkich artystów uważał, że Moya posiada ‘jeden z najwspanialszych głosów w historii ludzkości’. Bono zaśpiewał w duecie z wokalistką Clannad, w ich utworze z 1985 roku In A Lifetime, od którego pochodzi nazwa nowo wydanej kolekcji.

IN A LIFETIME towarzyszyć będzie trasie pożegnalnej zespołu, którą rozpocznie 14 koncertów w Wielkiej Brytanii w marcu 2020 roku

“Rozmawialiśmy już w odniesieniu do trasy z lat 2013-2015, że powinna ona być ostatnią w naszej karierze, ale kiedy umarł Pádraig, podjęliśmy decyzję, że następna trasa musi być tą ostatnią i wyjątkową podróżą. I żeby tej pożegnalnej podróży towarzyszyła płyta, zdecydowaliśmy się wydać antologię In a Lifetime, która mamy nadzieję zostawi fanów z dziedzictwem naszej muzyki.”Więcej o...
CLANNAD „IN A LIFETIME”

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer