13 Maj 2018

Cambridge Audio EDGE

STREAMER/WZMACNIACZ ZINTEGROWANY/WZMACNIACZ

Źródło: AUDIO CENTER POLAND

Cambridge Audio świętuje 50-lecie swojego istnienia. Jednym z elementów obchodu tej okrągłej rocznicy jest wprowadzenie do sprzedaży high-endowej serii Edge. W jej skład wchodzą trzy komponenty, zaprezentowane już podczas targów High End 2018 w Monachium: streamer Edge NQ, wzmacniacz zintegrowany Edge A oraz końcówka mocy Edge W. Jak mówi dyrektor firmy Stuart George, „podczas projektowania nowej serii z konstruktorów zostały zdjęte wszystkie ograniczenia, zarówno czasowe, jak i finansowe – wszystko po to, aby stworzyć najlepszy system jaki do tej pory w tej firmie powstał”.

Seria Edge, nazwana na cześć profesora Gordona Edge’a, jednego z założycieli firmy Cambridge Audio i konstruktora jej pierwszego produktu, wzmacniacza zintegrowanego P40, powstała po trzech lat badań na podstawie założeń, które można streścić – jak podaje Audio Center Poland, polski dystrybutor marki – w zdaniu: „najpierw słuchaj, potem mierz”. „Jakość dźwięku – jak dalej czytamy – była ważniejsza niż cena, specyfikacja techniczna i pomiary”.

Po jakie rozwiązania sięgnęli więc inyżynierowie Cambridge’a? Dla przykładu, ścieżka sygnału została skrócona do minimum; we wzmacniaczu mocy Edge W znajduje się w niej zaledwie 14 komponentów, podczas gdy w typowym wzmacniaczu tej klasy, zdaniem ACP, „dwa, a nawet trzy razy więcej”. Wzmacniacze pracujące w klasie XA oferują dźwięk znany z klasy A, ale w znacznie bardziej efektywny sposób, przesuwając zniekształcenia przejścia przez zero daleko powyżej zakresu ludzkiego słuchu. Dopracowane zostały również transformatory toroidalne w zasilaczu – teraz niwelowane są w nich wszystkie zakłócenia elektromagnetyczne. Z kolei – aby zmniejszyć zniekształcenia – Cambridge Audio wymieniło konwencjonalne kondensatory w układzie aktywnym pilnującym napięcia DC na wyjściu.

W przypadku Edge NQ inżynierowie firmy przeprojektowali platformę streamingową StreamMagic, podstawę odtwarzaczy plików CXN oraz Azur 851N, która oferuje teraz wbudowaną łączność AirPlay, Spotify Connect i Chromecast, jak również łącze Bluetooth aptX HD, pozwalające na bezprzewodowy przesył 24-bitowego sygnału hi-res. W Edge NQ znajdziemy również wejścia cyfrowe: optyczne koaksjalne (24 bity/96 kHz), USB (32 bity/384 kHz i DSD256), a także Bluetooth aptX HD, podobnie zresztą, jak w wypadku integry Edge A. Warto dodać, iż obydwa wzmacniacze – Edge A i Edge W – oferują moc 100 W przy 8 omach.

Nie zapomniano także o estetyce, która współgra z uproszczeniem obsługi. W tym celu zastosowano proste sterowanie – rząd przycisków zastąpiono dwuelementowym, współosiowym pokrętłem. Urządzenia wyglądają nowocześnie dzięki wyjątkowemu projektowi plastycznemu, pływającej płytą górną i wykończeniu „Lunar Grey”.

Opisane wyżej trzy urządzenia zostały już zaprezentowane na targach High End 2018 w Monachium, które kończą się właśnie dziś. Polski dystrybutor podzielił się już oficjalnym cennikiem; streamer Edge NQ został wyceniony na kwotę 17 500 zł, zaś za wszmacniacze trzeba zapłacić 21 900 zł (model Edge A) lub 12 900 zł (model Edge W).Więcej o...
CAMBRIDGE AUDIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer