03 Lipiec 2019

Cambridge Audio AX

WZMACNIACZ ZINTEGROWANY/ODTWARZACZ CD/AMPLITUNER

Źródło: AUDIO CENTER POLAND

Cambridge Audio to brytyjska firma specjalizująca się w elektronice audio i audio-wideo, której cechą rozpoznawczą jest wyjątkowo korzystny stosunek jakości do ceny jej produktów. Wprowadzona rok temu do sprzedaży rocznicowa seria Edge wydawała się ten pogląd zmieniać. A jednak… Cambridge Audio wprowadziła właśnie do sprzedaży nową, najtańszą serię AX, zastępującą serię Topaz. Zaprojektowana w Wielkiej Brytanii przez jej inżynierów korzysta z innowacyjnych technik z wyższych serii CX oraz Edge.

Seria AX dzieli się na cztery poziomy: ‘25’, ‘35’, ‘85’ i ‘100’. W skład serii ‘25’ wchodzi wzmacniacz zintegrowany AXA25 oraz odtwarzacz Compact Disc AXC25, następnie mamy wzmacniacz zintegrowany AXA35 i odtwarzacz Compact Disc AXC35, a na samej górze są dwa amplitunery stereofoniczne – AXR85 i AXR100.

 

Wzmacniacze zintegrowane AXA25 i AXA35

Wzmacniacze zintegrowane AXA25 i AXA35 mają moc wyjściową 25 i 35 W (przy 8 Ω), cztery wejścia analogowe i wyjście do nagrywania. W modelu AXA35 dostajemy dodatkowo wejście Aux z przodu, wejście gramofonowe MM oraz wyjście słuchawkowe. W odróżnieniu od AXA25 ma on biały wyświetlacz. Urządzenia są dobrze wyposażone i możemy regulować w nich ilość wysokich i niskich tonów, jak również balans między kanałami. Zadbano w nich o niskie zużycie mocy, ponieważ w trybie standby pobierają poniżej 0,5 W.

 

Odtwarzacze Compact Disc AXC25 i AXC35

Choć mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach nośniki fizyczne to przeszłość, inżynierowie Cambridge Audio uważają, że mnóstwo ludzi wciąż korzysta z płyt CD i na tym poziomie cenowym ich dźwięk jest bez porównania lepszy niż dźwięk z odtwarzaczy plików lub komputerów. Firma przygotowała więc w swojej najniższej serii dwa odtwarzacze Compact Disc, modele AXA25 i AXA35.

Obydwa mają klasyczne szuflady na płyty i nie korzystają z popularnych, na tym poziomie cenowym, napędów szczelinowych. Ich transporty zostały zoptymalizowane do pracy z płytami CD-DA (Compact Disc). Obydwa urządzenia odtwarzają muzykę w trybie „gapless”, to znaczy bez przerw, co przyda się, na przykład, przy słuchaniu koncertów, są także kompatybilne z płytami CD-R z plikami WMA i mp3. Odtwarzacze wyposażone są w pojedyncze wyjście analogowe RCA, biały, czytelny wyświetlacz i pilot zdalnego sterowania. Podobnie, jak w przypadku wzmacniaczy, zadbano w nich o niskie zużycie mocy, ponieważ w trybie standby pobierają poniżej 0,5 W. Model AXA35 otrzymał dodatkowo wyjście cyfrowe RCA.

 

Amplitunery stereofoniczne AXR85 i AXA100

Obydwa nowe amplitunery są sporej wielkości, solidnymi urządzeniami o wysokiej mocy wyjściowej – 2 x 85 W/8 Ω dla AXA85 oraz 2 x 100 W/8 Ω dla AXA100. Oferują po trzy wejścia analogowe RCA oraz dodatkowe wejście Aux 3,5 mm (mini-jack) na przedniej ściance. Mają również przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładki typu MM oraz odbiornik Bluetooth, pozwalający na przesył do nich sygnału laptopa lub smartfona. Oferują również wyjście dla subwoofera oraz dla słuchawek. Aby ułatwić użytkownikom życie wbudowano do nich odbiorniki radiowe AM/FM z RDS – stąd ich nazwa „amplitunery”. Stacje radiowe można zapisać w 30 presetach.

Obydwa urządzenia są bardzo dobrze wyposażone. Do dyspozycji mamy regulację barwy dźwięku i balans między kanałami, a także czytelny również wyświetlacz. Model AXA100 ma jeszcze więcej możliwości, ponieważ wyposażono go w przetwornik cyfrowo-analogowy z dwoma wejściami optycznymi i jednym koaksjalnym (RCA).

Wszystkie urządzenia nowej serii AX mają przeprojektowane obudowy i nowy wygląd, inspirowany systemami z serii CX, w której nóżki są niewidoczne. Urządzenia dostępne są w jednym kolorze – Lunar Grey (front i gałki). Góra i boki są w kolorze czarnym.Więcej o...
CAMBRIDGE AUDIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer