26 Czerwiec 2020

BOWERS & WILKINS w wersji Signature

Brytyjski producent kolumn głośnikowych wprowadził na rynek wersje Signature dwóch swoich modeli: 705 i 702

Źródło: AUDIO KLAN

Premiery modeli Signature są rzadkimi i wyjątkowymi wydarzeniami w 54-letniej historii firmy Bowers & Wilkins. Tym razem firma przedstawia dwie nowe wersje Signature kolumn głośnikowych z serii 700: monitora podstawkowego 705 Signature i kolumn wolnostojących 702 Signature.

W wprowadzonej w 2017 roku serii 700 po raz pierwszy zastosowano rozwiązania znane z topowej serii 800 Diamond, takie jak moduł wysokotonowy Tweeter-on-Top, przetworniki z membraną Continuum oraz głośniki niskotonowe z profilem Aerofoil. W połączeniu z technologiami opracowanymi specjalnie na potrzeby serii 700, takimi jak przetwornik wysokotonowy Carbon Dome, oraz starannie zoptymalizowanymi i sztywnymi obudowami, efektem jest seria kolumn głośnikowych, które – jak czytamy w materiałach firmowych – brzmią równie doskonale, jak wyglądają.

Obydwa modele teraz wykorzystują specjalnie zastosowane i udoskonalone kondensatory dostarczane przez firmę Mundorf, większy radiator, a także, w przypadku modelu 702, lepszy kondensator w niskotonowej sekcji zwrotnicy.

Udoskonalone wykończenie

Kontynuując tradycję serii Signature, modele 705 i 702 Signature proponują błyszczący fornir hebanowy Datuk z charakterystycznym, pięknym usłojeniem. To specjalnie opracowane wykończenie łączy piękno prawdziwego, egzotycznego drewna z korzyściami dla środowiska wynikającymi ze zrównoważonych dostaw, w tym przypadku od specjalistycznego włoskiego dostawcy drewna – firmy Alpi.

Przetwornik wysokotonowy Carbon Dome

Obydwa modele z serii 700 Signature wykorzystują głośnik Carbon Dome. Zaprojektowany jako pomost pomiędzy aluminiową podwójną kopułką stosowaną w serii 600 i diamentową kopułką wykorzystywaną w serii 800 Diamond, kopułka Carbon Dome składa się z dwóch sekcji. Przednia część to aluminiowa kopułka o grubości 30 mikronów, która została usztywniona karbonową powłoką PVD (Physical Vapour Deposition). Drugą sekcję stanowi karbonowy pierścień o grubości 300 mikronów, który został wyprofilowany tak, aby pasował do kształtu głównej kopułki. Cała konstrukcja charakteryzuje się niesamowitą sztywnością i odpornością na zniekształcenia, przy zachowaniu najniższej możliwej masy i z częstotliwością pierwszego break-upu sięgającą 47 kHz.

Lita obudowa głośników wysokotonowych

Podobnie jak w przypadku wszystkich dotychczasowych modeli Signature, 705 Signature i 702 Signature wykorzystują konstrukcję Tweeter-on-Top, w tym przypadku technologię Solid Body Tweeter. Tak jak w pozostałych głośnikach serii 700, zamiast wydrążonej obudowy z cynku, nowe modele Signature wykorzystują ten sam kształt frezowany z litego aluminium, aby zapewnić sztywniejszą i odporniejszą na rezonans strukturą.

Membrana Continuum

Membrana Continuum przetworników średniotonowych zadebiutowała w serii 800 Diamond. Konstrukcja tej membrany opiera się na koncepcji zoptymalizowanej i kontrolowanej elastyczności. Pomaga to chronić membranę przed nagłym przejściem z pracy tłokowej do trybu break-upu, który znacząco zakłóca otwartość i neutralność konwencjonalnego głośnika. Continuum jest tkanym kompozytem,  który skutecznie kontroluje break-up.

Zawieszenie głośnika średniotonowego

Model 702 Signature wyposażony jest w przetwornik średniotonowy FST wykorzystujący niezwykle sztywny, zoptymalizowany przy użyciu analizy elementów skończonych aluminiowy kosz, dodatkowo wzmocniony dodaniem dostrojonym tłumikiem masy na przedniej ścianie zawieszenia. Rozwiązanie to tłumi pozostały rezonans, co przekłada się na czystsze brzmienie zakresu średniotonowego.

Membrana o profilu Aerofoil

W 702 Signature projektanci zastosowali nową implementację membrany Aerofoil, wykorzystującą kompozytową strukturę wewnętrznych i zewnętrznych powłok wypełnionych tworzywem EPS.

Ceny:

702 Signature – 11 499 zł/sztuka

705 Signature – 6699 zł/sztuka

Kolumny są już dostępne

www.bowerswilkins.com

Tekst: mat. prasowe

Fot.: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer