06 Maj 2018

Audio Research REF160M

WZMACNIACZ

Źródło: HORN DISTRIBUTION

Najnowszy wzmacniacz od Audio Research – REF160M – wykorzystuje udoskonaloną (w stosunku do poprzednich wersji tego producenta) ścieżkę sygnału: nie tylko znajdziemy tam mniej elementów, ale te są także staranniej dobrane. Firma zastosowała między innymi przełącznik trybu pracy ultralinear/triode, auto-BIAS oraz uklad monitorujący pracę lamp wyjściowych. Nabywcy model REF160M mogą ponadto cieszyć się efektownie prezentującym się wskaźnikiem mocy wyjściowej.

Górna część obudowy REF160M to starannie wkomponowany w pokrywę wentylator. Jego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z czterech lamp KT150 stopnia wyjściowego i dwóch sterujących 6H30. Półprzewodnikowy zasilacz stabilizowany ma z kolei zapewnić „odpowiednią wydajność, stabilność i niezawodność”. W zasilaczu wykorzystano nowy rodzaj transformatora High Energy Capacity Transformer, a odpowiednio dobrane kondensatory są odpowiedzialne za odpowiednio duży zapas prądu w krytycznych momentach.

REF160M wyposażono także w opracowany przez inżynierów Audio Research obwód automatycznej regulacji prądów spoczynkowych (BIAS). Dzięki temu wzmacniacz może współpracować z różnymi typami lamp. Oprócz znajdujących się w komplecie KT150, pasują do niego 6550, KT88 oraz KT120. Rozwiązanie to precyzyjnie reguluje warunki pracy lamp i dostosowuje prąd do stopnia ich zużycia, likwiduje także konieczność ciągłej kontroli wartości prądu spoczynkowego.

Co ciekawe, przed montażem każda z lamp KT150 jest przez 48 godzin wygrzewana mierzona i klasyfikowana. Firma korzysta przy tym z autorskiej procedury nazwanej Certified Matched. To – jak zaznacza producent – „czasochłonny i kosztowny proces”. „Kompletny i odpowiednio dobrany zestaw lamp – czytamy dalej w oficjalnej informacji prasowej – jest następnie z największą starannością montowany w poszczególnych urządzeniach”.

REF160M wyposażono w licznik godzin pracy lamp, który pozwala monitorować ich zużycie. Dodatkowo każda z lamp posiada specjalny obwód ochronny. Oddzielne dla każdej lampy zamontowano wysokiej jakości bezpieczniki wewnątrz obudowy; jeśli to konieczne, można je w łatwy sposób wymienić. Wskaźnik stanu lampy w REF160M znajduje się na przednim panelu i wskazuje także, który bezpiecznik wymaga wymiany.

Ważną kwestią dla Audio Research był także wygląd ich najnowszego wzmacniacza. Odpowiedzialny za jego design Livio Cucuzza stwierdza: „REF160M jest najwyższą formą projektowania w języku firmy Audio Research. To także pierwszy krok, który wprowadza nas w nową erę zupełnie nowych produktów. Nasz transparentny miernik nadaje kształt naszemu słynnemu i charakterystycznemu brzmieniu. Jako miłośnik i klient Audio Research mogę powiedzieć, że REF160M to najfajniejszy wzmacniacz lampowy na świecie”.

Wzmacniacz Audio Research REF160M będzie dostępny w sprzedaży w dwóch wersjach kolorystycznych: Natural (srebrnej) oraz Black (czarnej).Więcej o...
AUDIO RESEARCH

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer