31 Marzec 2020

ALAN PARSONS na Soundedit 2020

Alan Parsons da koncert w czasie festiwalu Soundedit 2020, zaplanowanego na październik

Źródło: SOUNDEDIT

Jesteśmy wprawdzie jeszcze przed szczytem zachorowań na koronawirusa, trzeba jednak myśleć o przyszłości i o tym co PO epidemii. Cieszy więc informacja nadesłana z Biura Prasowego Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych SOUNDEDIT o tegorocznej edycji imprezy w październiku

Do Łodzi, na zaproszenie Festiwalu Soundedit, przyjedzie jeden z najwybitniejszych producentów muzycznych – ALAN PARSONS. Artysta spotka się z uczestnikami Festiwalu, odbierze statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem”, a występ Alan Parsons Live Project uświetni (23.10) piątkowy wieczór. W Klubie Wytwórnia zabrzmią Don’t Answer Me, I Robot, Psychobabble, Sirius, Eye In The Sky i inne ponadczasowe nagrania.

Alan Parsons Project to zespół założony przez Alana Parsonsa (inżynier dźwięku, producent muzyczny) i Erica Woolfsona (kompozytor, autor tekstów) w 1975 roku. Początkowo był to projekt stricte studyjny. Grupa – wspomniany duet plus muzycy sesyjni – skupiła na realizacjach płyt. Pierwszy oficjalny występ odbył się dopiero w 1990 roku.

Zespół wydał dwanaście albumów studyjnych. Muzyka na nich zawarta jest określana jako rock progresywny, art rock lub soft rock. W większości były to albumy tematyczne, inspirowane np. literaturą lub sylwetkami pisarzy: Edgar Alan Poe – płyta Tales of Mystery and Imagination z 1976 roku, Isaac Asimov – płyta I Robot z roku 1977 r Popularność projektu rosła z roku na rok, przyczyniła się do tego m.in. płyta Eye in the Sky wydana w 1982 roku. Jednak największy sukces komercyjny przyniósł album Ammonia Avenue z 1984 roku. To na nim zamieszczono piosenkę Don’t Answer Me, do której zrealizowano charakterystyczny, niezapomniany wideoklip.

W wyniku różnic dotyczących kwestii artystycznych grupa rozpadła się. Alan Parsons i Eric Woolfson kontynuowali kariery solowe. Alan skupił się na Alan Parsons Band, Eric na kolejnych concept albumach, musicalach i reedycjach płyt Alan Parsons Project. Woolfson zmarł w 2009 r.

Alan Parsons karierę zawodową rozpoczął mając osiemnaście lat. Jako asystent inżyniera dźwięku został przyjęty w słynnym studiu Abbey Road. Pracował przy arcyważnych dla historii muzyki rockowej płytach: Abbey Road The Beatles, Atom Heart Mother i The Dark Side of the Moon Pink Floyd. Jako producent współpracował z takimi zespołami i wykonawcami jak: Pilot, Cockney Rebel, Al Stewart, John Miles, Ambrosia, Steven Wilson. By skupić się na Alan Parsons Project, odrzucił propozycję pracy przy albumie Wish You Were Here Pink Floyd.

Artysta był wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, pełnił funkcję wiceprezesa EMI Studio Group, jest zapraszany na spotkania i warsztaty branżowe na całym świecie, aktywnie koncertuje. Występ w Łodzi będzie pierwszym klubowym koncertem Alan Parsons Live Project w Polsce.

Podczas 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit Alan Parsons podzieli się swym przebogatym doświadczeniem z uczestnikami Festiwalu. Odbierze również nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za: „całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej”.

Koncert Alan Parsons Live Project odbędzie rozpocznie się o godz. 19.00 w Klubie Wytwórnia, 23 października (piątek). Pierwsza pula biletów jest już dostępna: 159 zł – miejsca siedzące na balkonie, 129 zł ­– miejsca stojące. Uwaga: miejsca siedzące (balkony) można nabyć wyłącznie na stronie www i w kasie Klubu Wytwórnia.

Bilety na festiwalowe wydarzenia można kupić w kasie Klubu Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, bilety@wytwornia.pl), w sieci salonów: Media Markt, Empik oraz na stronach bilety24.pl, ticketmaster.pl i going.pl.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 12. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

ZDJĘCIA: Marek Hofman

TEKST: mat. organizatoraKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer