14 Wrzesień 2017

Accuphase C-2450

PRZEDWZMACNIACZ

Źródło: NAUTILUS

Firma Accuphase wprowadziła do sprzedaży nowy high-endowym przedwzmacniacz oznaczony symbolem C-2420.

Wchodzący do sprzedaży najnowszy przedwzmacniacz firmy Accuphase należy do czwartej generacji urządzeń z serii oznaczonej symbolem „2400”, zastępując tym samym model C-2420. Do C-2450 zapożyczono rozwiązania z flagowego C-3850 oraz drugiego od góry C-2850, co według konstruktorów pozwoliło „na nowo zdefiniować pojęcie klarowności słuchanej muzyki”. Warto też wspomnieć, że model C-2450 należy do przedwzmacniaczy z wyższej półki, które Japończycy określają mianem „precyzyjnych centrali stereofonicznych”.

Z zewnątrz wygląda on prawie tak jak poprzednik, wspomniany wyżej C-2420. Wymiary i waga są identyczne, a panele boczne wykończono luksusowym drewnem. Nowością jest jednak górna płyta obudowy, wykonana z dyskretnie połyskującego szczotkowanego aluminium w czarnym kolorze. Tak komentuje tę zmianę Nautilus, polski dystrybutor marki: „Jeśli przypomnimy sobie stosowaną od lat stal, lakierowaną na aksamitny, jaśniejszy mat, dojdziemy do wniosku, że jest to wręcz rewolucyjny zwrot w stylistyce urządzeń Accuphase”.

Konstruktorzy zmienili także kształt i układ przycisków funkcji dodatkowych, widocznych po odchyleniu klapki na panelu czołowym. Zdaniem Polaków „prostokąciki dużo lepiej wpasowują się pomiędzy obrotowymi przełącznikami i wyglądają bardzo gustownie”. Pod maską sytuacja wygląda niemal identycznie, jak w w wypadku C-2420. Japońscy konstruktorzy poprawili jednak kilka aspektów.

Kluczowym punktem jest tu ulepszony układ regulacji głośności AAVA, który zaadaptowano z droższego modelu C-2850. Zamienia on sygnał muzyczny na ważone przebiegi prądowe za pomocą 16 osobnych konwerterów V-I. W układzie zmodyfikowano konfigurację dwóch stopni końcowych: w każdym z nich pracują dwa równoległe moduły, a w stopniu najwyższym zastosowano dodatkowy bufor wzmacniający. Ten ostatni umożliwił podwojenie wartości prądu na wyjściu i – co za tym idzie – zmniejszenie rezystancji sprzężenia zwrotnego oraz korespondujących z nią szumów własnych.

Dla przypomnienia, AAVA działa w dziedzinie analogowej, całkowicie eliminując rezystancję z toru sygnału, który po prostu przez niego nie przepływa. Potencjometr służy tutaj jako precyzyjny detektor kątowej pozycji pokrętła, w sposób aktywny zmieniający wysterowanie poziomu sygnału – stąd firmowe określenie VA, czyli Vari-Gain. W stosunku do standardowych rozwiązań ma owocować to „kolosalną poprawą współczynnika S/N (poziom szumów własnych w C-2450 to 2 µV, czyli o 10% mniej niż u poprzednika), prawie niemierzalnym poziomem zniekształceń harmonicznych, doskonałą liniowością pasma przy każdej głośności oraz brakiem przesłuchów między kanałami”.

Od strony mechanicznej postarano się o umieszczenie czujnika pozycji potencjometru w masywniejszym bloku litego aluminium, wykończonego z najwyższą precyzją za pomocą obrabiarek CNC. Jest on niezależny od reszty i „pływa” w chassis, zaizolowanym mechanicznie za pomocą elementów silikonowych. Pogrubiono także wałek łączący z pokrętłem. Praca potencjometru jest bezszelestna, a dzięki budowie wewnętrznej układ pozbawiono nawet szumów i mikrodrgań pochodzących z pracującego silniczka.

Poszczególne funkcje urządzenia (bufor wejściowy, AAVA, wyjście zbalansowane i słuchawkowe) są zrealizowane za pomocą sześciu osobnych modułów, umieszczonych na głównej płytce sygnałowej, wykonanej z włókna szklanego pokrytego żywicą epoksydową. Kanał lewy i prawy są całkowicie rozdzielone i zamknięte w osobnych obudowach wewnętrznych. Konstrukcja taka – razem z transformatorami zasilającymi, uzupełnionymi czterema wykonanymi na zamówienie kondensatorami o pojemności 10 000 μF każdy – kwalifikuje C-2450, zdaniem Nautilusa, „jako wzorcowy układ dual-mono”.

Od strony użytkowej C-2450 oferuje przełącznik fazy dla każdego z wejść, dodano także możliwość zapamiętania pełnych ustawień parametrów MM/MC dla obu wejść gramofonowych – oczywiście w przypadku urządzenia wyposażonego w opcjonalny przedwzmacniacz phono. Obok skali głośności pojawi się wtedy dostępna informacja o wielkości obciążenia w przypadku modułu przedwzmacniacza MC. Przedwzmacniacz dysponuje 10 wejściami i pięcioma wyjściami, z możliwością podpięcia dodatkowego przedwzmacniacza zewnętrznego. Na koniec warto wspomnieć, że każdy z egzemplarzy C-2450 jest wykańczany indywidualnie.

Cena Accuphase C-2450 wynosi 53 900 zł. Urządzenie jest już dostępne w sprzedaży.Więcej o...
ACCUPHASE

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer