06 Styczeń 2018

Accuphase A-250

WZMACNIACZ

Źródło: NAUTILUS

Accuphase wprowadził właśnie do sprzedaży nowy model monofonicznego wzmacniacza mocy A-250. Zastępuje on monobloki oznaczone symbolem A-200, których premiera odbyła się pięć lat temu.

Starszy wzmacniacz A-200 wspomniano tutaj nie bez przyczyny. To właśnie jego konstrukcja była bezpośrednią inspiracją japońskich inżynierów przy budowie jego następcy – modelu A-250. Przy nowym projekcie dokonano jednak gruntownych modyfikacji, poprawiając tym samym parametry mające wpływ na jakość brzmienia. Projektanci podkreślają, że najnowsze monobloki to „najbardziej zaawansowany pod względem osiągów i wydajności wzmacniacz w historii japońskiej firmy”; są oni szczególnie dumni z ekstremalnie niskich szumów własnych oraz monstrualnego współczynnika tłumienia.

A-250 ciekawie wygląda także pod względem konstrukcyjnym. Dwa rozmieszczone symetrycznie stopnie końcowe pracują w konfiguracji równoległej, dostarczając mocy ciągłej 100 W dla 8-omowego obciążenia i imponujące 800 W dla 1 oma. Warto dodać, iż wartości te są wyłącznie katalogowe; w rzeczywistości wynoszą (odpowiednio) 191 i 1009 omów.

Najnowsze monobloki Accuphase’a mogą poszczycić się również stosunkiem sygnał/szum na poziomie 127 dB przy maksymalnym poziomie wysterowania. Odpowiada za to zmodyfikowany stopień wejściowy, składający się dwóch równoległych, w pełni zbalansowanych układów sterujących w układzie wzmacniacza instrumentacyjnego. Umieszczono je bezpośrednio przy złączach, bez przewodów doprowadzających sygnał, co pozwoliło na redukcję strat i szumu na wejściu o 70%. W rezultacie A-250 ma najniższy poziomem S/N w historii wzmacniaczy mocy japońskiego producenta.

W kwestii współczynnika tłumienia producent podaje oficjalnie liczbę 1000, jednak rzeczywista zmierzona wartość wynosi 1400. To o 27% więcej niż w wypadku starszego modelu A-200. Jest to wynikiem obniżenia o połowę impedancji na wyjściu całego układu dzięki zastosowaniu tak zwanej „zdalnej detekcji symetrycznej”, czyli poboru sygnału negatywnego sprzężenia zwrotnego bezpośrednio przy zaciskach głośnikowych – zarówno dodatnim, jak i ujemnym. Dzięki temu zmniejszeniu uległy także zniekształcenia harmonicznych i intermodulacyjne.

W A-250 – jak zauważa Nautilus, polski dystrybutor Accuphase’a – poprawiono również wyświetlacz – moc jest pokazywana niezależnie od obciążenia – a także 40-punktowy wskaźnik napięcia na wyjściu. Ten pierwszy został dodatkowo wyposażony w automatyczną kalibrację zakresu, drugi zaś pogrubiono w celu poprawy czytelności.Więcej o...
ACCUPHASE

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer