19 Lipiec 2019

10. urodziny serii Marek Sierocki Przedstawia: I Love…

MUZYKA

Źródło: SONY MUSIC POLAND

Kultowa seria muzycznych kompilacji Marek Sierocki Przedstawia: I Love… kończy w lipcu 10 lat.

Marek Sierocki Przedstawia: I Love… to jedna z najpopularniejszych serii muzycznych w Polsce w ostatnich dziesięciu latach. Liczący już 40 tytułów cykl obejmował do tej pory najlepsze, zdaniem popularnego dziennikarza i prezentera telewizyjnego, utwory z poszczególnych krajów, dekad i gatunków muzycznych. Od 2009 roku łącznie sprzedano już ponad 800 tysięcy egzemplarzy płyt sygnowanych hasłem I Love… . Marek stosując zasadę „kochamy to, co już znamy” stworzył składanki, które są kompletną esencją historii muzyki popularnej.

Do tej pory w serii ukazały się między innymi albumy z muzyką dekad 60., 70., 80., 90., z muzyką polską, włoską, francuską, hiszpańską oraz albumy dedykowane poszczególnym gatunkom czy okolicznościom jak rock’n’roll, disco, tango, duety, muzyka filmowa, hity dla dzieci, folk, ballady czy niezwykle popularne składanki z muzyką świąteczną.

Marek Sierocki o serii: „Kiedy dziesięć lat temu ówczesny szef Sony Music Poland Kazimierz Pułaski zaproponował mi zrobienie serii składanek z repertuarem sprzed lat, nie przypuszczałem, że przeżyję jedną z największych zawodowych przygód w moim życiu. Zaczęliśmy od albumu I Love Disco z hitami z drugiej połowy lat siedemdziesiątych, potem był album z balladami i wreszcie nasz największy sukces I Love Italia. Okazało się, że Polacy darzą ogromnym sentymentem włoskie przeboje z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Sukcesami okazały się również albumy z hitami dekady z lat osiemdziesiątych i z przebojami świątecznymi. Wiele składanek z serii dotarło na szczyt polskiej listy bestsellerów muzycznych Olis. Dziś seria I Love… liczy czterdzieści tytułów. Kilkanaście z nich było wznawianych, często jako edycje specjalne, z nieco zmienionym repertuarem. Wielokrotnie byłem pytany jaka jest moja składanka marzeń. Odpowiedź jest prosta – ta, która składała by się z utworów, na które nie uzyskaliśmy dotychczas licencji, bądź ich sytuacja prawna jest skomplikowana. Mam całą listę takich piosenek z lat 70’tych i 80’tych i ogromnie żałuję, że nie możemy się nimi z fanami serii podzielić. O brzmienie płyt dba mistrz Jacek Gawłowski. To on masteruje te stare nagrania i dzięki niemu te składanki tak dobrze brzmią”.

Jacek Gawłowski o serii: „Przez ostatnią dekadę miałem przyjemność masterować czterdzieści albumów z serii I Love… . W wielu przypadkach była to praca u podstaw, tworzenie brzmienia na nowo, w pewnym sensie od zera. W innych tylko dodanie przysłowiowego “lukru na torcie”. Często jedynym dostępnym nośnikiem źródłowym była płyta analogowa, nierzadko zawierająca zniekształcenia, trzaski, które usuwałem w domenie cyfrowej podczas obróbki masteringowej. Wśród nagrań źródłowych często trafiały się też unikalne płyty CD z kolekcji Marka Sierockiego zbierane przez lata, takie białe kruki fonografii, niedostępne w ogólnoświatowej dystrybucji. Ten fakt miał na pewno wpływ na sukces serii I Love… . Słuchacze często poszukują wersji unikalnych oraz nagrań wcześniej niedostępnych. Każda dekada charakteryzowała się innymi cechami brzmienia. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to stosunkowo mała ilość niskich częstotliwości i niewielka głośność – co należało w procesie remasteringu zrekompensować. Lata osiemdziesiąte to duża ilość wysokich częstotliwości i pogłosów. Dziewięćdziesiąte charakteryzowały się bardziej cyfrowym brzmieniem. Po roku dwutysięcznym zapanowała tzw. wojna głośności (loudness war).Te wszystkie aspekty braliśmy pod uwagę, by dostarczyć współczesnym słuchaczom najwyższą jakość odbioru”.

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer