pl | en

Onkyo TX-NR3009 9-kanałowy amplituner 3D z HQV Vida, DTS-Neo:X i THX Ultra2 Plus

Onkyo wprowadza do swojej oferty dziewięciokanałowy amplituner A/V TX-NR3009. Blok zasilania składający się z trzech transformatorów (pobór mocy łącznie 1060 W) dostarczający energii dziewięciu wzmacniaczom mocy zapewnia niczym nieskrępowane dynamiczne odtwarzanie dowolnej ścieżki dźwiękowej. Odporność wzmacniaczy na skomplikowane przebiegi impedancji podłączonych kolumn powoduje, że TX-NR3009 może współpracować z każdym dostępnym dzisiaj systemem nagłaśniającym.

Amplituner umożliwia dostęp do niemal nieograniczonej ilości stacji radiowych działających w Internecie (pamięć to 40 stacji). Przy wykorzystaniu dodatkowego adaptera UWF-1 możliwe jest łączenie z siecią bezprzewodowo. Dodatkowo użytkownik ma dostęp do plików muzycznych znajdujących się na dyskach komputerów wpiętych w domową sieć.
Najnowszy Onkyo wyposażony jest w DTS-Neo:X. System pozwala wytworzyć dźwięk w systemie 11.1 dodając do standardu 7.1 dodatkowe kanały przednie high i wide.
TX-NR3009 wyposażony jest, w aż 8 wejść (jedno na froncie) HDMI v 1.4 oraz w 2 wyjścia, a także łącza takie jak: RS232, IR In/Out, Trigger 12 V (Zone 2/3), co pozwala wpiąć go w zewnętrzny system sterowania tzw. „inteligentny dom”. Urządzenie wyposażone jest w 11 par wyjść głośnikowych umieszczonych w jednym szeregu na dole tylnej ścianki co ułatwia montaż nawet bardzo grubych przewodów głośnikowych.

Amplituner posiada prestiżowy certyfikat THX Ultra2 Plus, który świadczy o tym, że urządzenie zapewnia odtwarzanie filmowej ścieżki dźwiękowej ze wysoką jakością i poziomem siły głosu w pomieszczeniach o powierzchni do 34 m2 (przy wysokości pomieszczenia 2,5 m) zakładając, że kolumny oddalone są od słuchacza o 3,6 m lub więcej. Certyfikat THX nadawany jest urządzeniom domowym, ale odnajdziemy go także w kilku tysiącach doskonale nagłośnionych sal kinowych na całym świecie.

W TX-NR3009 zastosowano zaawansowany technologicznie procesor wizyjny HQV Vida VHD1900. Dodatkowo dostępna jest rozbudowana regulacja obrazu ISF. Sygnał z HDMI można upskalować do postaci 4k (3840x2160) wykorzystując procesor Marvell Qdeo.
Dla miłośników odtwarzaczy iPod/iPhone przygotowano kilka opcji wykorzystania dźwięku i obrazu generowanego przez te urządzenia. Dzięki USB znajdującemu się na panelu przednim możliwe jest bezpośrednie podłączenie i sterowanie odtwarzaczem. Natomiast na tylnej ściance znajduje się uniwersalny port Onkyo do którego można podłączyć jednym przewodem opcjonalną stację dokującą. Najnowszy jej model DS-A4 obsługuje również iPhone 4.

Nowy dziewięciokanałowy amplituner posiada wydajne wzmacniacze audio o mocy 200 W na kanał, przy 6 Ω i 1 kHz (1 %, wysterowany jeden kanał) zbudowane wyłącznie z wykorzystaniem elementów dyskretnych, zrealizowane jako trójstopniowe odwrócone układy Darlingtona. Na pokładzie znajduje się komplet dekoderów dźwięku przestrzennego z Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio, a pełną konfigurację systemu można bardzo wykonać wykorzystując korekcję akustyki pomieszczenia Audyssey MultEQ XT32, która dzięki precyzyjnej analizie całego pasma akustycznego pozwala perfekcyjnie dopasować system kina domowego do dowolnego pomieszczenia. Dodatkowo TX-NR3009 wyposażony jest w procesor Audyssey DSX i dekoder DolbyPro Logic IIz dodające do tradycyjnej ścieżki multikanałowej dodatkowe informacje przeznaczone dla kanałów przednich High i Wide.

Onkyo posiada 8 wejść HDMI i 2 wyjścia, obsługujące bardzo realistyczny obraz przestrzenny 3D z Audio Return Channel, Deep Color, x.v.Color oraz LipSync. Jako przetworniki cyfrowo analogowe zastosowano TI Burr-Brown 192kHz/ 24bit dla każdego kanału (PCM1696 x 6). Dzięki trybowi Zone 2/3 możliwe jest nagłośnienie dodatkowych pomieszczeń wykorzystując dwa lub cztery z dziewięciu wzmacniaczy znajdujących się w amplitunerze. W każdym z nich możemy słuchać innego źródła sygnału. Onkyo wyposażony jest także w wejście sygnału wizyjnego z komputera.
Miłośnikom gier komputerowych dedykowano, oprócz wejścia HDMI 3D również specjalne tryby dźwiękowe zapewniające maksymalizacje doznań i pełne dopasowanie do rodzaju gry.
TX-NR3009 wyposażony jest w technologię Jitter-Clining oczyszczającą obwody cyfrowe ze wszelkich zakłóceń, a także, w zaawansowany tryb poprawiający odsłuch dźwięku skompresowanego Advanced Music Optimizer. Dostępne jest wyświetlanie funkcji na ekranie telewizora dopiętego przewodem HDMI.

Amplituner posiada tuner radiowy FM/AM z RDS (PS/RT/PTY/TP) z pamięcią 40 stacji. Pilot zdalnego sterowania jest programowalny, pracuje w trybie Bi-directional, posiada tryby makro i podświetlane klawisze. Doskonałego wyposażenia dopełnia: wejście gramofonowe i wyjście z przedwzmacniacza 9.2 dzięki któremu można wykorzystać amplituner do stworzenia systemu 11.2 i dodatkowo Zone 2 i Zone 3 oczywiście wykorzystując dodatkowe wzmacniacze.

Źródło: EIC