pl | en

Kolumny podłogowe Dynaudio Focus 380

Focusy 380 to najlepsze głośniki serii Focus, będące jej świetnym zwieńczeniem. Dwa, bardzo duże głośniki niskotonowe o średnicy 200 mm każdy z bardzo sztywnymi koszami z odlewu aluminiowego pracują w tandemie w dużej obudowie, gwarantując przede wszystkim niski bas, ale również wysoką dynamikę.

Wyższa rozdzielczość, detaliczność i gładkość wysokich tonów: to nowy głośnik wysokotonowy Focusów z powłoką precyzyjnie położoną w unikalnym procesie Precision Coating .

Najlepszym materiałem dla głośników wysokotonowych jest... doświadczenie: firma Dynaudio już na samym początku swojego istnienia postawiła na miękkie kopułki odtwarzające wysokie tony. W 1977 jako materiał na membranę głośników wysokotonowych został wybrany jedwab. Jest bardzo lekki, łatwy do kształtowania oraz posiada wysoki stopień sprężystości. Wciąż ten pomysł udoskonala i unowocześnia. Konstrukcja głośników wysokotonowych Dynaudio to czasochłonny i wymagający finansowo proces, w którym cieniutkie membrany z materiału są formowane w kształt kopułki , a potem precyzyjnie pokrywane opracowanym w firmie materiałem.

Specjalnie pod kątem nowej serii Focus inżynierowie Dynaudio zoptymalizowali ten, nazwany teraz Precision Coating, proces. Dzięki ulepszonej formule pokrycie kopułki jest w nowych Focusach znacznie precyzyjniejsze niż to wcześniej było możliwe. Dzięki temu nadano kopułce lepszy kształt. Pozwoliło to na uzyskanie jeszcze gładszego dźwięku i jego idealną propagację w całym spektrum pokrywanym przez głośnik, a w efekcie lepszą reprodukcję nawet najmniejszych słyszalnych detali.

Przez wszystkie te lata Dynaudio poprawiało również serce tego głośnika: mocny, duży system magnetyczny połączony z ekstremalnie lekką cewką wykonaną z aluminiowego drutu. Poprawa działania kopułki wymagała zanurzenia cewki w płynie ferromagnetycznym – ferrofluidzie. Płyn ten działa jak mikroabsorber i eliminuje niekontrolowane skoki cewki, wygaszając jej energię. Granica przenoszenia kopułki Dynaudio, od dołu i od góry, mogła być dzięki temu poszerzona, przy zachowaniu gładkiego i liniowego pasma przenoszenia, dostarczając dźwięk o niewiarygodnej rozdzielczości i fantastycznej neutralności.

W większych pokojach szczególnie pożądany jest właściwy balans między wysokimi i średnimi tonami oraz basem. Focus 380 to idealny głośnik do tego zadania. Głośniki niskośredniotonowy i niskotonowy korzystają z takich samych membran MSP, gwarantując ich idealne, niezauważalne zespolenie. Do odtwarzania wysokich tonów zaprzęgnięto sławną, miękką kopułkę wysokotonową: to genialny Esotar2. Dźwięk, jaki dają te kolumny jest oszałamiający: Focusy 380 są bogate w detale, mają wysoką rozdzielczość, ale przy tym gładkie wysokie tony; otwartą, precyzyjną średnicę i potężny, solidny jak skała bas. To kolumny do każdego pomieszczenia i dla każdego stylu muzycznego.

Cechy szczególne:
• powlekana, 28 mm kopułka wysokotonowa Esotar2, wykonywana w procesie Precision Coating,
• dedykowany głośnik średniotonowy o średnicy 150 mm i 38 mm cewce, z membraną MSP, dający lepszą rozdzielczość i precyzję,
• dwa nowe, 200 mm głośniki niskotonowe z 75 mm cewką i membraną MSP pozwalają na zejście basu do 30 Hz,
• aluminiowa cewka nawinięta na nowym karkasie z czarnego Kaptonu, dająca wyższą wytrzymałość mocową,
• nowy, odlewany z aluminium kosz głośnika, zapewniający wyższą sztywność,
• wysokiej klasy elementy w zwrotnicy,
• optymalizowana fazowo zwrotnica 1. rzędu o nachyleniu zbocza 6 dB/okt.
• wykończenie: klon (Maple), klon włoski (Walnut), palisander (Rosewood), czarne matowe (Black Ash), a także w wysokim połysku: lakier fortepianowy – czarne i białe.

Dane techniczne

Skuteczność (2,83 V/1 m): 87 dB
Moc maksymalna: >250 W
Impedancja: 4 Ω
Pasmo przenoszenia: 32 Hz-25 kHz (+/- 3 dB)
Waga: 23,2 kg
Wymiary (WxHxD): 221 x 1092 x 325 mm

Cena (za parę): 24 900 zł

Źródło: Eter Audio