pl | en

Kolumny głośnikowe Phonar, seria ETHOS

Niemiecka firma Phonar wreszcie pojawia się na stałe na polskim rynku, dystrybuowana nie bezpośrednio z Niemiec, a przez lokalnego, doświadczonego dystrybutora.
Firma Phonar Akustik GmbH ma swoją siedzibę w małym miasteczku Tarp na pólnocnym krańcu Niemiec, blisko granicy z Danią. Jej celem jest przygotowanie i sprzedaż wysokiej jakości, ale wciąż przystępnych cenowo produktów hi-fi dla szerokiej grupy odbiorców.
Historia sukcesu Phonara rozpoczyna się w roku 1976 wraz z założeniem przez Klausa Henningsena firmy Scan Akustik. Początkowo firma zajmowała się importem duńskich kolumn na terenie Niemiec, a w roku 1978 wyprodukowała pierwsze własne konstrukcje, które sprzedawała znanym firmom w systemie OEM.
Aby się uniezależnić od małej grupy kilku producentów, Klaus Henningsen w roku 1983 zakłada nową firmę o nazwie Phonar Akustik GmbH. Od tej pory sprzedaje projektowane i produkowane przez siebie kolumny pod własną marką PHONAR.
W roku 1998 Klaus Henningsen przechodzi na emeryturę, zostawiając sobie sekcję projektowania, a kierowaniem firmą zajmuje się odtąd jego syn, Kai Henningsen, który dołączył do firmy po ukończeniu studiów z zakresu zarządzania i sprzedaży. Dzięki Kaiowi firma przez następne lata znacząco zwiększyła swój udział w rynku i stała się rozpoznawalna na całym świecie, nie tylko lokalnie.

W ofercie firmy znajdziemy obecnie trzy, znakomite, lecz przystępne cenowo serie – Ethos, Veritas oraz Credo.

Ethos R 100G

Nie tylko ładna linia stylistyczna tego głośnika, ale także dźwięk powodują, że R 100G jest tak atrakcyjną propozycją. Seria Ethos charakteryzuje się żywym i otwartym dźwiękiem. 130 mm głośnik niskośredniotonowy został wyposażony w solidny, odlewany kosz, dzięki czemu zminimalizowano jego wibracje. Głośnik wysokotonowy to znakomita, 26 mm miękka kopułka. Kolumny są łatwe do napędzenia – zarówno dzięki wysokiej skuteczności (90 dB/1 W/1 m), jak i impedancji (8 Ω). Kolumny przeznaczone są do postawienia na podstawce lub na solidnej ławie.

Dane techniczne:
Budowa: dwudrożna
Moc maksymalna: 75 W rms/100 W peak
Skuteczność: 90 dB/1 W/1 m
Punkt podziału zwrotnicy: 2500 Hz
Impedancja nominalna: 8 Ω
Głośnik wysokotonowy: miękka kopułka 26 mm
Głośnik niskośredniotonowy: 130 mm
Wymiary (HxWxD): 305 x 160 x 250 mm
Waga: 6 kg
Okleina: klon, calvados, czarna lub srebrna

Ethos R 150G

Ethos R 150G to smukła, trzygłośnikowa kolumna o nowoczesnym wyglądzie i bardzo przyjemnym dźwięku. Wysokiej klasy obudowa została oklejona najlepszymi dostępnymi na rynku okleinami imitującymi drewno – zarówno klon, calvados, jak i w klasycznych wykończeniach srebrnym i czarnym. Tę dwudrożną, wolnostojącą kolumnę wyposażono w trzy głośniki – miękką kopułkę o średnicy 26 mm i dwa, 130 mm głośniki niskośredniotonowe, połączone równolegle. Ponieważ punkt podziału między nimi – 2350 Hz – jest blisko tego, jaki został wybrany w monitorach R 100G, model R 150G jest czymś w rodzaju monitora z niżej schodzącym basem.

Dane techniczne:
Budowa: dwudrożna, trzygłośnikowa
Moc maksymalna: 110 W rms/150 W peak
Skuteczność: 91 dB/1 W/1 m
Punkt podziału zwrotnicy: 2350 Hz
Impedancja nominalna: 6 Ω
Głośnik wysokotonowy: miękka kopułka 26 mm
Głośnik niskośredniotonowy: 2 x 130 mm
Wymiary (HxWxD): 920 x 160 x 250 mm
Waga: 15 kg
Okleina: klon, calvados, czarna lub srebrna

Ethos C 140G

Wysokiej klasy obudowa połączona ze znakomitą okleiną i świetnym dźwiękiem czynią z tej kolumny centralnej główny punkt programu każdego kina domowego. Kombinacja R 100G, S 150G i C 140G gwarantuje niebywałe przeżycia zarówno podczas filmów, jak i z płytami muzycznymi.

Dane techniczne:
Budowa: dwudrożna, trzygłośnikowa
Moc maksymalna: 100 W rms/140 W peak
Skuteczność: 91 dB/1 W/1 m
Punkt podziału zwrotnicy: 2600 Hz
Impedancja nominalna: 6 Ω
Głośnik wysokotonowy: miękka kopułka 26 mm
Głośnik niskośredniotonowy: 2 x 130 mm
Wymiary (HxWxD): 155 x 456 x 323 (284) mm
Waga: 13 kg
Okleina: klon, calvados, czarna lub srebrna

AS 150G

Ten aktywny subwoofer zapewnia zarówno filigranowe, subtelne dźwięki potrzebne np. w wokalistyce czy jazzie, jak i potężną, mocną podstawę basową w kinie akcji. W kombinacji z satelitarnymi kolumnami E 100G możemy stworzyć genialny, dyskretny system wielokanałowy, który sprawdzi się zarówno w kinie domowym, jak i w stereo.
Regulacje w zakresie punktu odcięcia, fazy i poziomu mocy dają narzędzia do zintegrowania AS 150G z każdym systemem wielokanałowym i stereo. Z tym subwooferem niskie dźwięki będą reprodukowane z precyzją i mocą. Głośnik o średnicy 210 mm został wykonany z mieszanki włókna węglowego i włókna szklanego.

Dane techniczne:
Budowa: aktywna, pojedynczy głośnik niskotonowy
Moc maksymalna: 105 W rms/140 W peak
Skuteczność: głośnik aktywny
Pasmo przenoszenia: 27 – 150 Hz
Impedancja nominalna: głośnik aktywny
Głośnik niskotonowy: 210 mm
Wymiary (HxWxD): 485 x 278 x 397 mm
Waga: 19 kg
Okleina: klon, calvados, czarna lub srebrna


Źródło: Eter Audio