pl | en

Audio Research Reference 150 – nowy stereofoniczny wzmacniacz mocy

Wprowadzony na rynek w czerwcu 2006 roku, wzmacniacz mocy REF110 okazał się być jednym z najbardziej popularnych i uznanych stereofonicznych wzmacniaczy mocy, kiedykolwiek wyprodukowanych przez Audio Research. Obecnie jest on zastępowany nowym modelem REF150, charakteryzującym się większą mocą wyjściową, większą finezją brzmienia, cichszą pracą oraz uwspółcześnionym wyglądem zewnętrznym.

Posiadając te same gabaryty zewnętrzne co REF110, nowy REF150 odznacza się większą ilością podzespołów upakowanych wewnątrz obudowy. Wyrafinowany wygląd panelu czołowego urządzenia odzwiercie dla nowoczesny wygląd współcześnie produkowanych modeli; w przypadku srebrnych urządzeń mamy na wyposażeniu srebrne uchwyty czołowe i srebrną płytę górną, zaś urządzenia czarne posiadają do kompletu czarne uchwyty i czarna płytę górną. (Kolory mogą być mieszane, aby dostosować się do starszych modeli urządzeń).

Wzmacniacz wyposażono jedynie w wejścia zbalansowane XLR, 20 A gniazdo zasilające IEC, terminale głośnikowe o impedancji 4-8-16 Ω oraz w 12 V gniazda do zdalnego włączania i wyłączania końcówki. Pod górną pokrywą znajduje się pokaźna liczba układów, które przełożyły się na niespotykaną poprawę brzmienia.

Po pierwsze, wydajność energetyczna układu zasilania została podwojona, do wartości 1040 dżuli. Całkowicie nowe międzystopniowe kondensatory sprzęgające, wykorzystujące technologię i materiały po raz pierwszy użyte do budowy przedwzmacniacza Anniversary Edition, łączą stopień sterujący ze stopniem mocy, który zasilany jest dwoma sparowanymi kwartetami lamp wyjściowych KT-120, sterowanych przez podwójne triody 6H30. Stabilizacja napięcia jest tranzystorowa i wielostopniowa, tak jak w modelu REF110.

Większe, szerokopasmowe transformatory wyjściowe dostarczają bez najmniejszego problemu większą moc wyjściową. Moc wyjściowa wynosi 150 W na kanał przy obciążeniu głośnikami o impedancji 4, 8 lub 16 Ω. Każdy z kanałów jest chłodzony za pomocą bardzo cichych, niskoturbulencyjnych wiatraków o trzech stopniach prędkości obrotowej.

Cena: 49 800 zł


Źródło: audiofast