pl | en

MCIntosh C50 – przedwzmacniacz/przetwornik D/A

Przedwzmacniacz C50 to kolejny produkt McIntosha zaprojektowany pod kątem współpracy z plikami cyfrowymi wysokiej rozdzielczości, dający jednocześnie użytkownikowi jeszcze więcej swobody i komfortu w poruszaniu się po coraz rozleglejszej dziedzinie audio.

Urządzenie zostało wyposażone w pierwszorzędny przetwornik C/A o parametrach 32 bity/192 kHz, na który w trybie asynchronicznym zamieniane są automatycznie wszystkie sygnały cyfrowe doprowadzone przez wejście USB typu B, co uwalnia je od błędów źródła. Ewenementem jest fakt, że firmowa technologia pozwala na transfer przez to wejście sygnałów o szerokim wachlarzu formatów od 16/8 do 32/192. Znacznym ułatwieniem korzystania z wejścia USB jest możliwość sterowania z pilota programami odtwarzającymi w Maku bądź PC i to bez konieczności instalowania dodatkowych sterowników. Urządzenie ma 2-poziomową budowę. Niżej umieszczono układy zasilania i sekcję cyfrową, zaś wyżej – obwody analogowe; obie kondygnacje oddziela solidna płyta stalowa wykluczająca wzajemne zakłócenia. Transformator z rdzeniem R charakteryzuje niski poziom EMF, a regulowane napięcie dla każdej z sekcji optymalizuje warunki pracy urządzenia.

O prawdziwej uniwersalności C50 przesądza szereg innych udogodnień jak choćby sekcja phono, tym razem wyposażona po królewsku w osobne terminale dla wkładek MM i MC z możliwością dopasowania parametrów wprost z pilota (!), czy 8-pasmowy equalizer zachęcający do własnych eksperymentów w kształtowaniu brzmienia (odłączany jednym przyciskiem) oraz gniazdo słuchawkowe. Dodajmy do tego pętlę procesora umożliwiającą wpięcie dodatkowego 2-kanałowego procesora, obwód „pass through” integrujący C50 w zestawach kinowych, a nawet – dziś już zupełny unikat – pętlę magnetofonową.

Tak ambitny program wymaga odpowiedniego zaplecza. Rzadko kiedy jednak widuje się z tyłu aż takie bogactwo. Oto więc, obok długiego rzędu ośmiu par wejść analogowych (z możliwością dowolnego przypisania), znajdują się gniazda symetryczne (2 wejścia i 3 wyjścia), oraz kolejne gniazda cinch: trzy wyjścia, pętle procesora i nagrywania. Gdyby tego było mało poniżej znajduje się jeszcze szereg gniazd transferu danych i przekaźników napięcia, port RS-232C, gniazdo USB i cztery wejścia cyfrowe (koaksjalne i optyczne) w formule 24/96. A stalowo-niebiesko-szklana estetyka i solidność wykonania, znane już chyba każdemu dziecku, pozostaną niezmienne do końca świata. Cena przedwzmacniacza C50 to 24 000 zł


Źródło: HIFI Club