pl | en

Monitor Audio GOLD GX – wstęga dla wszystkich!!!

Monitor Audio to jedna z firm, która wprowadzając nowe rozwiązania w najdroższych seriach, po jakimś czasie stara się zastosować te technologie w tańszych produktach. Jak wiadomo, najdroższym elementem wprowadzenia nowych serii są prace badawcze i wdrożeniowe. Dzięki takiej, a nie innej polityce możliwe jest zaoferowanie rozwiązań z najwyższych serii za znacznie mniejsze pieniądze.

Jednym z przykładów na to jest najnowsza seria Gold GX. Obok systemu mocowania przetworników za pomocą jednej śruby do tylnej ścianki, znajdziemy w niej nowe przetworniki, w tym , opracowany dla serii Platinum, wstęgowy głośnik wysokotonowy. Wstęga GX jest bezpośrednim następcą przetwornika wstęgowego C-CAM Platinum. Dzięki jej konstrukcji głośnik jest niezwykle szybki (dobra odpowiedź impulsowa) i pozwala na odtworzenie pełni spektrum, także z harmonicznymi, sięgającymi znacznie poza przyjmowane do tej pory za górną granicę przenoszenia 20 000 kHz.

Równie ważne są innowacje wprowadzone w konstrukcji głośników średnio i niskotonowych. Do ich projektowania użyto precyzyjnych, komputerowych narzędzi FEA (Finite Element Analysis). Do tego projektu wybrano duże cewki, mocny układ magnetyczny, sztywny, odlewany ciśnieniowo kosz oraz membrany RST (Rigid Surface Technology) C-CAM o wysokiej precyzji wykończenia. Opracowany przez Monitora stop C-CAM łączy wyjątkowe właściwości aluminium i magnezu tworząc super-lekką, a przy tym super-wytrzymałą powierzchnię. Membrany głośników C-CAM w serii Gold GX są dodatkowo wzmocnione usztywnieniem RST, dającymi wysoką sztywność przy małej masie.

Aby przetworniki mogły osiągnąć pełnię swoich możliwości, muszą działać w środowisku równie dobrze skonstruowanym jak one same – chodzi oczywiście o obudowę. Każda obudowa GX jest ręcznie składana z wielu warstw MDF (Medium-Density Fibreboard). Jej sztywna konstrukcja, z zakrzywionymi ściankami bocznymi, wsparta wewnętrznymi wzmocnieniami oraz specjalnym mocowaniem przetworników za pomocą technologii Bolt-through (mocowanie przetwornika na pojedynczym pręcie przykręconym do tylnej części obudowy) wygasza pasożytnicze drgania oraz wewnętrzne fale stojące. Odlewane ciśnieniowo podstawy w modelach podłogowych oraz dedykowane podstawki dla monitorów z serii GX zwiększają stabilność głośników. Do kompletu dołączone zostały także gumowe, nieślizgające się podkładki chroniące drewniane podłogi.
Lustrzane wykończenie widoczne na każdej powierzchni odzwierciedla miłość i dbałość włożone w te kolumny. Pod blaskiem tym kryje się jedenaście, nakładanych pojedynczo warstw lakieru, dzięki którym osiągnięto wyjątkową głębię powierzchni. Po ich zmontowaniu, obudowy są ręcznie oklejane, co gwarantuje wyjątkową dokładność w dopasowaniu słojów w każdej parze. Paleta wykończeń serii GX, na którą składają się takie kolory jak biały i czarny lakier fortepianowy, Bubinga, ciemny orzech i naturalny dąb gwarantuje, iż dla głośników GX znajdzie się miejsce w nawet najbardziej wyrafinowanym otoczeniu. Żeby jeszcze bardziej podkreślić prosty styl serii GX, wszystkie siedem modeli zostało wyposażonych w mocowaną na magnesach maskownicę.

W nowej serii znajdziemy następujące modele:
parę dwudrożnych monitorów montowanych na podstawach – GX50 i GX100, dwa trójdrożne modele wolnostojące – GX200 i GX300, posiadający aż sześć przetworników C-CAM głośnik surround GX-FX, 650-watowy subwoofer GXW-15 oraz dwie kolumny centralne: GXC 150 i GXC 350, o rozmiarach zapewniających wyjątkowe brzmienie w mniejszych i większych kinach domowych.

Rodzaje wykończenia:
ciemny orzech, naturalny dąb, Bubinga, lakier fortepianowy (biały), lakier fortepianowy (czarny)

Ceny:
GX50 – 4490 zł (para)
GX100 – 5990 zł (para)
GX200 – 10 990 zł (para)
GX300 – 13 990 zł (para)
GX-FX – 3290 zł (sztuka)
GXW-15 – 8490 zł (sztuka)
GXC 150 – 2990 zł (sztuka)
GXC 350 – 4690 zł (sztuka)


Źródło: AUDIO CENTER Poland