pl | en

Primare I32+CD32 – para doskonała? Wzmacniacz zintegrowany + odtwarzacz CD

Primare I32 - dwukanałowy wzmacniacz zintegrowany
I32 to wzmacniacz zintegrowany z możliwością poszerzania dostępnych formatów o mocy 2 x 120 W, wykorzystujący technologię UFPD. Został zaprojektowany w celu dostarczenia sygnału o dużej mocy i bardzo niskich zniekształceniach. Bardzo szybkie narastanie sygnału dzięki technologii UFPD skutkuje naturalnie szybkim, czystym i wciągającym dźwiękiem w szerokim zakresie częstotliwości. Ekologicznie I32 jest znacznie lepszy od jakiegokolwiek wzmacniacza klasy A/B, jest ekstremalnie efektywny, praktycznie nie generuje ciepła. Dodatkowo tryb stand-by został również zoptymalizowany pod kątem ekologii – pobiera tylko 0,2 W.

Audiofilska topologia
I32 zawiera dwa wzmacniacze UFPD zamknięte w obudowie z grubej stalowej blachy, która cechuje się wytrzymałością, sztywnością, ekranowaniem i efektywnie tłumi wibracje od źródeł zewnętrznych. W celu redukcji zniekształceń sekcja przedwzmacniacza została odsunięta od sekcji mocy najbardziej jak to było możliwe i jest ona zasilana z osobnego, dedykowanego zasilacza. I32 posiada 2 pary (L, R) niskoszumnych wejść XLR oraz 3 pary wejść RCA. Posiada także dwie pary wyjść RCA: z przedwzmacniacza oraz wyjście „record”. I32 będzie również posiadał opcję rozszerzenia o specjalną kartę MEDIA, która będzie oferowana wejścia strumieniowe takie jak USB, iPod, LAN, itp.

Wszystkie ścieżki sygnałowe są tak krótkie jak to tylko możliwe, a wszystkie regulacje sygnału (wybór źródła, głośność, balans) są wykonywane w czysto analogowe postaci. Wejścia niezbalansowane są konwertowane do formy zbalansowanej za pomocą znakomicie brzmiących wzmacniaczy operacyjnych Burr Brown OPA2134 i podłączone do sterowania głośności i balansu zrealizowanych na specjalnie dobieranych układach LM1972 w konfiguracji zbalansowanej. Wybór źródeł został zrealizowany na wysokiej jakości przekaźnikach. Wzmacniacze klasy D UFPD (Ultra Fast Power Device)

Technologia impulsowa w urządzeniach mocy zyskuje na popularności dzięki niskiej konsumpcji energii i możliwości zbudowania urządzenia, które posiada więcej kanałów w mniejszej obudowie. Niestety wzmacniacze klasy D i ich zasilacze impulsowe zyskały reputację niskiej jakości dźwięku charakteryzującego się wzrastającym THD wraz z częstotliwością. Technologia Primare UFPD pozwala na zbudowanie pełno-zakresowych urządzeń audiofilskich pracujących w klasie D. Technologia UFPD posiada stałe sprzężenie zwrotne o głębokości 26dB w całym zakresie audio i jest stabilna znacznie powyżej tego pasma. Jest to dość proste do zrealizowania we wzmacniaczach liniowych, ale znacznie trudniejsze w szybkich wzmacniaczach impulsowych.

W przeciwieństwie do zastosowania wzmacniacza i filtru jako dwóch osobnych komponentów, UFPD zawiera oba, zapewniając znacznie szybszą i dokładniejszą kontrolę sygnału na wyjściu. Wzmacniacze UFPD aktywnie adaptują swoje wzmocnienie zapewniając stabilność podczas uruchamiania, przesterowania i uaktywnienia ograniczenia prądowego. Wykrywają zmiany sygnału na wyjściu filtra i kompensują je poprzez zastosowanie precyzyjnej ilości sprzężenia zwrotnego. Adaptacyjna natura sterowania sprzężeniem zwrotnym pozwala na użycie kilku decybeli więcej stałego wzmocnienia w paśmie audio i zapewnia wydajność niezależną od wariacji obciążenia.

Primare UFPD traktuje wszystkie sygnały jednakowo, niezależnie od częstotliwości i prędkości narastania oraz pozwala na wytłumienie rezonansów filtra. W efekcie THD jest utrzymywane na niskim poziomie dla wszystkich częstotliwości. UFPD zapewnia bardzo szerokie sterowanie sygnałem niezależne od obciążenia, pozwalając na kontrolę każdego głośnika z dużą dokładnością.

Primare zoptymalizowało wydajność technologii UFPD poprzez precyzyjny wybór wartości i jakości zastosowanych komponentów, weryfikując projekt poprzez pomiary i wielokrotne próby odsłuchowe.

Podsumowanie
• Zalety technologii UFPD:
◦ szerokie pasmo przenoszenia
◦ płaskie pasmo częstotliwości
◦ niezależne od obciążenia pasmo częstotliwości
◦ niska impedancja wyjściowa w całym paśmie audio
◦ niskie THD w całym paśmie audio
◦ niski poziom szumów
• Większość wzmacniaczy pracujących w klasie „D” charakteryzuje się:
◦ ograniczonym pasmem przenoszenia
◦ rezonansowym charakterem pasma częstotliwości przenoszenia
◦ zależnym od obciążenia pasmem częstotliwości przenoszenia
◦ wysoką impedancją wyjściową przy wyższych częstotliwościach przenoszenia
◦ wysokim THD przy wyższych częstotliwościach przenoszenia
◦ wysokim poziomem szumów

Zasilacz PFC
Mimo, iż zasilacze impulsowe zyskały reputację szumiących i zawodnych, ich teoretyczne zalety są dobrze znane. Napięcia wyjściowe mogą być regulowane precyzyjnie, ich pobór prądu z linii zasilającej jest mniejszy, gdyż są znacznie bardziej efektywnie i cechują się brakiem impulsowego poboru prądu: energia z zasilania jest pobierana ze znacznie większej części sinusoidy.

W połączeniu z technologią UFPD, Primare w zasilaniu wykorzystuje technologię izolowanego PFC (Power Factor Correction), która kontroluje prąd zasilający sprawiając, iż staje się on czystą sinusoidą z taką samą częstotliwością i fazą co napięcie zasilające. Oznacza to, iż nawet pobór 1000 W nie wpływa na inne podłączone w pokoju urządzenia. Jego obecność jest praktycznie niewidoczna dla linii zasilającej. Stopień izolujący pracuje w trybie ZVS co skutkuje niską ilością harmonicznych, mniejszymi zakłóceniami EMI i czystym środowiskiem pracy wzmacniaczy.

Tryb stand-by o ultra niskim poborze mocy
I32 posiada ekologiczny tryb stand-by o ultra niskim poborze mocy. Pobór mocy wynosi zaledwie 0,2 W!

Możliwość zainstalowania karty rozszerzeń
Będzie dostępna karta rozszerzeń, która oferuje wejście strumieniowe 24 bit/192 kHz pozwalające na odtwarzanie plików z Internetu, NAS lub komputera; radia Internetowe, cyfrowe wejście audio pozwalające na podłączenie wielu urządzeń: m.in. odtwarzaczy CD, smartofonów, iPodów, USB itp. Sprawdź w specyfikacji pełną listę obsługiwanych wejść i wyjść.

Intuicyjny interfejs użytkownika
Intuicyjne menu użytkownika jest dostępne poprzez graficzny wyświetlacz I32, którego jasność można ustawić na jednym z czterech poziomów. Po kilku sekundach wyświetlacz przygasa i powraca do zaprogramowanej jasności natychmiast po naciśnięciu dowolnego przycisku. Ustawienia pozwalają na zaprogramowanie domyślnego głośności urządzenia, oznaczania wejść, dezaktywacji wejść i osobnych ustawień głośności i balansu dla każdego z wejść w 1 dB krokach.

Specyfikacja techniczna
Moc wyjściowa: 2 x 120 W przy 8 Ω, 2 x 230 W przy 4 Ω
Wejścia analogowe: 2 x XLR; 3 x RCA

Opcjonalny moduł MEDIA:
2 x cyfrowe wejście koaksjalne
1 x cyfrowe wejście optyczne TosLink
1 x cyfrowe wyjście koaksjalne
1 x wejście danych USB
1 x komponent lub S-Video dla odtwarzania obrazów iPod/iPhone
1 x gniazdo karty pamięci SD z konwerterem USB (opcjonalny)
1 x gniazdo LAN (RJ-45)
1 x Wi-Fi / 1x antena DAB/FM
cyfrowe i analogowe audio dla interfejsu iPod/iPhone

Impedancja wejściowa: RCA i XLR 36 kΩ
Analogowe wyjście „Record”: 1 x RCA
Wyjście przedwzmacniacza: 1 x RCA
Impedancja wyjściowa: RCA 94 Ω
Pasmo częstotliwości: 10 Hz – 20 kHz, -0,5 dB
THD+N: < 0,05%, 20 Hz-20 kHz, 10 W, 8 Ω
Stosunek S/N: 100 dB
Pobór mocy: Stand-by: 0,2 W, tryb pracy: 31 W
Wymiary: 430 x 385 x 100 mm
Waga: 11 kg
Dostępne kolory: czarny i tytanowy

Odtwarzacz CD CD32
CD32 to następca wielokrotne nagradzanego zbalansowanego odtwarzacza CD Primare CD31. Każdy komponent, od mechanizmu CD do stopnia wyjściowego, został zaprojektowany i zoptymalizowany w celu osiągnięcia najwyższej jakości brzmienia.

Topologia audiofilska
Odtwarzacz CD32 posiada obudowę z grubej stalowej blachy, która cechuje się wytrzymałością, sztywnością, ekranowaniem i efektywnie tłumi wibracje od źródeł zewnętrznych.

Z transportu CD ekstrahujemy sygnał AES/EBU (zbalansowany SPDIF) i dostarczamy go do konwertera częstotliwości próbkowania SRC4382 (konwertuje do 96 kHz), który posiada właściwość redukcji jittera, zapewniając tak czysty sygnał cyfrowy jak to tylko możliwe. SRC4382 pozwala także na tryb bezpośredni omijający funkcję konwersji częstotliwości.

Odtwarzacz CD32 posiada dwa przetworniki cyfrowo-analogowe Burr-Brown PCM1704 połączone z filtrem cyfrowym DF1706. Jest to jedna z najlepszych dostępnych kombinacji przetwornika i filtra cyfrowego. Stopień konwersji prądu na napięcie jest w pełni dyskretny (nie zawiera wzmacniaczy operacyjnych) i jest zakończony pojedynczym tranzystorem MOSFET sterowanym z aktywnego źródła prądu.

CD32 nie posiada kondensatorów w ścieżce sygnałowej: układ DC-serwo redukuje prąd stały na wyjściu.

W celu otrzymania jak najkrótszej ścieżki sygnałowej i jej izolacji zastosowano technologię SMD i oddzielne moduły PCB.

Transport
CD32 posiada dedykowany transport CD zawierający laser firmy Sanyo, transport ten nie jest zbudowany na multiformatowym interfejsie CD/DVD-ROM. Układ serwo bazujący na rozwiązaniach firmy Toshiba zawiera pięciosekundową pamięć FIFO w celu usunięcia jittera i zabezpieczenia od udarów mechanicznych.

Wysokiej jakości układ zasilania
W celu zapewnienia najnowszych standardów pracy w trybie stand-by, dla układu procesora CD32 posiada zasilacz impulsowy. Tym niemniej wszystkie układy analogowe i cyfrowe są zasilane z transformatora o rdzeniu „R-core” z osobnymi uzwojeniami dla układów analogowych, cyfrowych i mechanicznych. Napięcia te są dokładnie regulowane z zastosowaniem filtrów L-C i elementów dyskretnych. Układy te zapewniają wydajność znacznie przekraczającą wymagania podłączonych obwodów nawet podczas odtwarzania najniższych transjentów, mogących zostać zarejestrowane na płycie CD.

Układ zasilania łącznie z zaprojektowanymi polami i ścieżkami masy, oddzielnymi płytkami drukowanymi i dyskretną konwersją prądu na napięcie zapewnia CD32 wyjątkowo czysty przekaz muzyczny oczekiwany przez audiofili z całego świata.

Wyświetlacz i funkcje użytkownika
Odtwarzacz posiada nowoczesny, biały wyświetlacz OLED, który jest izolowany od komponentów wewnętrznych za pomocą separowanego panelu frontowego. Podczas odsłuchu odtwarzacz automatycznie redukuje jasność, nie przeszkadzając podczas odsłuchu. Po podłączeniu CD32 z I32 za pomocą gniazd IR, jasność obu wyświetlaczy będzie taka sama.

Częstotliwość próbkowania CD32 może być przełączana między 44,1 kHz, 48 kHz i 96 kHz.

Odtwarzacz CD32 pozwala na odtwarzanie plików MP3/WMA zapisanych na dysku lub USB w połączeniu z możliwością programowania ścieżek.

Wejścia/wyjścia
Wejścia: interfejs USB, wejście IR 3,5mm, RS232; Trigger in/out 3,5 mm
Wyjścia: analogowe zbalansowane (XLR) i niezbalansowane (RCA), a także wyjścia cyfrowe AES/EBU, SPDIF i TosLink. Gniazda RS232C, IR, a także gniazda trigger pozwalają na połączenie ze sterowaniem systemu audio.

Specyfikacja techniczna:
Mechanizm: Asatech 8210.B01-02, Sanyo SF-P101N
Konwerter cyfrowo-analogowy: 2 x PCM1704, DF1706 (filtr cyfrowy), 24/96 kHz
Wyjścia analogowe: dyskretny analogowy stopień wyjściowy, 1 para RCA, 2,1 Vrms, 1 para XLR, 4,1 Vrms
Impedancja wyjściowa: RCA 390 Ω, XLR 47 Ω
Wyjścia cyfrowe: 1 x SPDIF (RCA), 1 x AES/EBU (XLR), 1 x optyczne
Pasmo częstotliwości: 20Hz – 20kHz, -0,5 dB
Stosunek S/N (20 Hz – 20 kHz): -100 dB
THD+N (20 Hz – 20 kHz): <0,01%
Pozostałe wejścia : interfejs USB, wejście IR 3,5 mm, RS232,
Trigger in/out 3,5mm
Pobór mocy: stand-by 0,5 W, tryb bezczynności 22 W, tryb pracy 25 W
Wymiary: 430 x 385 x 110 mm
Waga: 9 kg
Dostępne kolory: czarny lub tytanowy


Źródło: Voice