pl | en

Nowe kable PCS Audio

Po wielu latach prób i niepowodzeń, australijskiej firmie PSC Audio, jako pierwszej na świecie, udało się zbudować „interkonekt doskonały”, w którym sygnał od początku do końca płynie jednolitym elementem wykonanym ze srebra najwyższej czystości (bez spoiw lutowanych). To rewolucja na rynku kabli, która początkuje nową erę w dziedzinie przesyłu sygnału.

Kable RCA wytwarza się stosując ogólnie przyjęty schemat, a różnice dotyczą rodzaju wykorzystywanych przewodników, jakości zastosowanych elementów i ich łączenia Firma PSC Audio jako pierwsza stworzyła interkonekt, który ma być kolejnym „kamieniem milowym” w historii przemysłu hi-fi. Monolith to pierwszy na świecie interkonekt wykorzystujący zupełnie nową technologię, dającą nieosiągalną wcześniej redukcję zniekształceń.

Filozofia twórców Monolitha zakłada, że każdy element interkonektu to przeszkoda, która negatywnie wpływa na przesyłany sygnał. Wbrew pozorom nie jest ich tak mało: bolec RCA, lut (to „pięta achillesowa”, ma najniższą przewodność), sam kabel, oraz lut i bolec po drugiej stronie. Jeśli przyjrzymy się swojemu systemowi to widzimy, że często sygnał musi pokonać niejedno złącze RCA, co znacznie zwiększa skalę problemu.

W modelu „Monolith” zastosowano najbardziej radykalne rozwiązanie, jakie tylko mogło się pojawić się w głowach inżynierów: cała część przewodząca interkonektu składa się z jednego kawałka srebra. Nie ma tam żadnych połączeń ani mechanicznych (skręcanych) ani lutowanych. Okrągły bolec wtyczki płynnie przechodzi w taśmę, która na drugim końcu znów przyjmuje kształt bolca RCA.. Dodajmy do tego jeszcze najwyższej klasy izolator oraz oplot ekranujący i otrzymujemy „interkonekt doskonały”.

To przełomowe rozwiązanie, jest w swej istocie jednocześnie banalnie proste, więc od razu zadajemy sobie pytanie: „Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej?”. Pomysł wykorzystania jednego elementu pojawił się już w 1994 roku, Wtedy też powstał pierwszy prototyp kabla tego typu, wykonany z miedzi. Jednak w przeciwieństwie do miękkiej i ciągliwej miedzi srebro to bardzo „niewdzięczny” materiał do ukształtowania. Samo wykonanie jednolitego srebrnego elementu o takim kształcie okazało się niebywale skomplikowanym zadaniem. Dodatkową trudnością było stworzenie jednorodnego odcinka przewodnika o różnym stopniu twardości. Bolec musi być stosunkowo twardy i odporny na mechaniczny kontakt z gniazdem. Odwrotnie środkowa część kabla, gdzie potrzebna jest elastyczność i odporność na wielokrotne zginanie.
Sprostano mu po wielu próbach, dzięki wieloletniemu doskonaleniu technologii i zaawansowanej obróbce CNC.

Korzyści wynikające z takiej konstrukcji są oczywiste Żadnych przeszkód dla sygnału oznacza minimum zniekształceń i jak najprostszą drogę sygnału.

Nie ustalono jeszcze europejskiej ceny Monolitha ale możemy przypuszczać, że interkonekt doskonały ma wszelkie przesłanki, aby być również interkonektem najdroższym. Niewątpliwie będzie to przewód elitarny, który właścicielom najlepszych systemów audio umożliwi osiągnięcie tego wciąż poszukiwanego ideału.

Firma PSC Audio (skrót od: Pure Silver Connection) powstała w 1978 roku w Australii. Swoją działalność rozpoczęła od wymiany zwykłych miedzianych kabli na ręcznie robione srebrne kable w studiach nagraniowych. Już tam producenci i muzycy mogli usłyszeć znaczną poprawę po zmianie na kable ze srebra. W 1991 roku zaczęły pojawiać się zamówienia od prywatnych osób posiadających dobre systemy stereo. W swojej ofercie posiada wiele modeli kabli połączeniowych, głośnikowych i zasilających wykonanych z miedzi, srebra czy złota. Kable firmy PSC Audio rekomendowane są m.in. przez czasopismo „Stereophile”.

Źródło: 300B