pl | en

Audio Research 40th Anniversary Edition – nowy przedwzmacniacz

W kwietniu 1970 roku powstała firma Audio Research, amerykański producent najwyższej klasy przedwzmacniaczy i wzmacniaczy lampowych. Na przestrzeni lat wiele urządzeń marki Audio Research zyskało miano standardów odniesienia czy produktów kultowych, w miarę gdy firma niezmiennie budowała reputację wokół produktów o świetnym brzmieniu i bardzo dobrej cenie. Firma nigdy nie produkowała najdroższych urządzeń na rynku ale tez nigdy nie zajmowała miejsca w drugim rzędzie w stosunku do jakiejkolwiek innej marki jeśli chodzi o jakość dźwięku.

Ekipa Audio Research długo zastanawiała się w jaki sposób upamiętnić i kontynuować podążanie tą drogą z okazji 40-lecia istnienia firmy. Musiałby to być produkt tak unikalny pod względem konstrukcji i tak przełomowy w kwestii brzmienia, by mógł zasługiwać na miano „Anniversary Edition”.

Wreszcie, Audio Research z dumą prezentuje przedwzmacniacz Anniversary Edition Reference – urządzenie które łączy w sobie najlepszą wiedzę i doświadczenie zdobyte w ciągu minionych dekad. Aniiversary Edition wyceniony jest na około 100 tys. złotych i będzie dostępny w sprzedaży tylko do końca 2010 roku, czterdziestego roku istnienia Audio Research.

Wyposażony w zasilacz o dwukrotnie większej wydajności energetycznej w porównaniu do poprzednich przedwzmacniaczy klasy Reference i wykorzystując w pełni separowane ścieżki sygnałowe dla każdego z kanałów, Anniversary Edition nie mógł być umieszczony w pojedynczej obudowie, dlatego rozdzielono sekcje zasilacza i audio.Napięcie do zasilacza dostarcza pojedynczy, odłączalny przewód zasilający IEC 20 A.

Podwójny monofoniczny układ zasilający posiada niezależne transformatory wysokiego i niskiego napięcia dla każdego z kanałów, niezależną lampową (6550C i 6H30) stabilizację napięcia dla każdego z kanałów i ogromną wydajność energetyczną, gwarantując zapas dynamiki. Zastosowano w nim wielostopniową, elektroniczną stabilizację niskich i wysokich napięć zasilających. Wszystkie krytyczne podzespoły zostały zaprojektowane na miejscu i są wytwarzane wyłącznie na potrzeby ARC.

Układ audio jest taki, jakiego można by oczekiwać od Audio Research: całkowicie lampowy, triodowy w czystej klasie A, pozbawiony sprzężenia zwrotnego. Po raz pierwszy układ wzmocnienia jest podwójnie monofoniczny i oparty na ośmiu triodach 6H30, po cztery na kanał (na wyposażeniu znajdują się dwie zapasowe lampy 6H30, wraz z parą syntetycznych niemechacących się rękawiczek). Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w sekcji audio są cztery własnej konstrukcji teflonowe kondensatory sprzęgające, każdy z nich waży przeszło kilogram.

Wygląd zewnętrzny ścianki przedniej jest znajomy – po obydwu stronach wyświetlacza znajdują się obrotowe selektory głośności i wyboru źródła sygnału. Za obsługę funkcji sterujących urządzenia takich, jak: zasilanie (Power), processor, tryb pracy BAL/SE, mono, odwracanie fazy (Invert) oraz wyciszenie (Mute) odpowiedzialnych jest sześć małych aluminiowych przycisków. W standardzie oferowane są srebrne uchwyty przednie. Opcjonalnie dostępna jest także czarna wersja przedwzmacniacza. Górne płyty obudowy wykonane są z dymionego akrylu, co gwarantuje optymalne właściwości soniczne i estetyczne; czarne metalowe pokrywy górne są dostępne jako opcja w chwili zamawiania urządzeń, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Po włączeniu urządzenia, podczas trwania sekwencji rozgrzewania przedwzmacniacza, na wyświetlaczu zamiast migającego napisu „Mute”, wyświetlany jest napis „Anniversary Edition Reference Preamplifier 1970-1970” i rozpoczyna się odliczanie rok po roku aż wyświetlony zostanie napis 1970-2010. Wówczas wyświetlacz przechodzi w normalny tryb wyświetlania i wskazuje poziom głośności, źródło sygnału, BAL/SE oraz tryb wyciszenia (Mute). Tak jak w przypadku pozostałych urządzeń serii Reference, wyświetlacz może być przyciemniony w kilku krokach aż do całkowitego wygaszenia. Wówczas dziewięć miniaturowych pikseli na wyświetlaczu sygnalizuje że urządzenie pozostaje włączone.

Jest wiele możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych. Urządzenie wyposażono w sześć kompletów wejść BAL/SE oraz w wejście o stałym wzmocnieniu do podłączenia procesora. Przedwzmacniacz posiada dwie pary wyjść BAL/SE oraz wyjście Monitor (nagrywania). 12-woltowe gniazda sterujące pozwalają na zdalne włączanie i wyłączanie urządzenia. Jako dodatek do nowo zaprojektowanej firmowej strony internetowej, przedwzmacniacz Reference Anniversary otrzymał swoją własną stronę web (WWW.astound-me.com). Strona ta pozwala na obejrzenie urządzenia ze wszystkich stron.

Źródło: audiofast