pl | en

Advance Acoustic MAP 102

Wśród tegorocznych nowości marki Advance Acoustic znajdziemy bardzo ciekawy wzmacniacz MAP102. Z wyglądu klasyczny "Black Line" funkcjonalnością wyraźnie odróżnia się od innych wzmacniaczy Advance Acoustic. MAP102 to wyraźny ukłon w stronę konsumentów, którzy poszukując najwyższej jakości dźwięku nie unikają muzyki w postaci plików.

MAP102 ma "interface" daleko wykraczający poza możliwości "tradycyjnego" wzmacniacza. Dzięki temu może komunikować się bezpośrednio z komputerami poprzez wejścia PC, z Ipodem, a nawet z przenośną pamięcią USB, którą wystarczy włożyć do portu USB znajdującego się na przednim panelu, a wzmacniacz umożliwi poruszanie się pomiędzy plikami i odtworzy je za pomocą własnego, wbudowanego konwertera MP3.
Przedni panel MAP102 jest wykonany z aluminium anodowanego na czarno, co daje bardzo elegancki efekt. Mamy tu sporo portów i przycisków obsługujących wspomniane wyżej funkcje, oraz niespotykaną w innych konstrukcjach trójzakresową regulację barwy brzmienia (oczywiście producent daje możliwość odłączenia jej z toru sygnału). Górną część zajmuje czytelny i trafnie wkomponowany w całość wyświetlacz, w znanym nam z innych modeli tej firmy niebieskim odcieniu.

Wyposażając ten model w mnogość multimedialnych funkcji jego konstruktorzy nie zapomnieli o priorytetach: MAP102 to przede wszystkim solidny, wysokiej klasy wzmacniacz zintegrowany. Dla dostarczenia mocy 80 watów na kanał zastosowano potężny, 400 W transformator toroidalny. W środku panuje ład, tak jak w pozostałych modelach tej marki poszczególne obwody są rozdzielone od siebie aluminiowymi przegrodami.
Zastosowano także rozwiązanie, sprawdzone już z powodzeniem w "mniejszym" MAP101; na tylnym panelu znajduje się przełącznik, pozwalający na przejście końcówek mocy w tryb "High Bias". Oznacza to, że aż 16 pierwszych watów urządzenie oddaje w klasie A, a powyżej tej wartości przechodzi automatycznie w tryb AB. Dla słuchacza objawia się to niewielką utratą mocy efektywnej (zupełnie pomijalną, biorąc pod uwagę użytkowanie wzmacniacza w warunkach domowych, nawet dla dużych pomieszczeń), ale za to zapewnia doskonałą reprodukcją dźwięku, nieosiągalną dla "normalnych" wzmacniaczy klasy AB. Jest to potężny atut, dający MAP102 bardzo wysoką pozycję w swojej klasie cenowej. Oprócz połączeń dla urządzeń multimedialnych znajdziemy też sześć wejść liniowych (warto wspomnieć, że mają one wyższą niż zazwyczaj spotykana impedancję: 100 kΩ, co pozytywnie wpływa na współpracę z zewnętrznymi źródłami) oraz jedno wejście gramofonowe, dla najczęściej stosowanych wkładek typu MM.

Źródło: Best-Audio