pl | en

Ancient Audio FIRST GENERATOR – kondycjoner sieciowy

Wpływ jakości zasilania na dźwięk w systemach hi-fi jest niekwestionowany. Testy odsłuchowe potwierdziły, że na zakłócenia sieci najbardziej wrażliwe są źródła sygnału: odtwarzacze CD, transporty CD, przedwzmacniacze, tunery, przetworniki C/A. Z miejskiej elektrowni korzystają okresowo odbiorniki dużej mocy, o impulsowym poborze prądu wprowadzając olbrzymie ilości zakłóceń do sieci. Wszyscy znamy uczucie "cudownej" poprawy dźwieku, gdy słuchamy muzyki wieczorem czy w weekend, kiedy te odbiorniki są wyłączone. Stąd popularność audiofilskich listew sieciowych, kondycjonerów czy egzotycznych kabli sieciowych. Są one jednak połowicznym ( choć często kosztownym ) rozwiązaniem. W znakomitej większości nie filtrują one zakłóceń, nie korygują kształtu , nie stabilizują napięcia. Nieliczne stabilizatory z kolei działają na zasadzie impulsowej, wprowadzając własne, dodatkowe zakłócenia.

Oto przykładowy wykres rzeczywistego napięcia w sieci - Kraków,

oraz widmo

Wszystko to doprowadziło do bezkompromisowej konstrukcji : First Generator, ponieważ jest to pierwsze tego typu urządzenie na rynku. Generator pobiera energię elektryczną z sieci miejskiej. Natomiast wyjściowe napięcie jest wytwarzane od początku. Idealną sinusoidę wytwarza liniowy oscylator o małych zniekształceniach. Częstotliwość jej wynosi 80 Hz, co znacząco wpływa na jakość dżwięku. W porównaniu z 50 Hz, kondensatory zasilaczy audiofilskich urządzeń ładowane są częściej, mniejszym prądem. Podobnie transformatory sieciowe przemagnesowywane są z mniejszą indukcją. Stąd zakłócenia, generowane przez zasilacz są mniejsze, niższy jest też poziom tętnień..

Oto wykres napięcia wyjściowego wytwarzanego przez First Generator, obciążenie 70 VA

a także spektrogram:

Stopień mocy jest całkowicie liniowy, nie generuje własnych zakłóceń. Dostarcza on energię do trzech gniazd wyjściowych, separowanych trzema oddzielnymi transformatorami. Podłączone urządzenia nie wpływają na siebie wzajemnie.

Taki sposób wytwarzania prądu przez First Generator jest bliski ideału: ochrania przed przepięciami, stabilizuje napiecie, wytwarza zawsze czystą sinusoidę, separuje urządzenia między sobą. Jedynym ograniczeniem jest mała moc wyjściowa: 70 VA . Stąd do gniazd niskoprądowych należy podłączać źródła sygnału. Dla wzmacniaczy przewidziano dwa gniazda o mocy sumarycznej 3200 VA, tworzące wysokiej jakości listwę sieciową.

First Generator jest właściwie centrum zasilania całego systemu hi-end. Zastosowano jeszcze jedno unikalne rozwiązanie : możliwość automatycznego wyłączania wzmacniaczy przez źródło sygnału. Wykorzystano fakt, iż pobór prądu przez źródło jest mniejszy w czasie spoczynku. Próg przełączania jest regulowany, stąd można załączaniem wzmacniaczy sterować dowolnym źródłem, które jest podłączone do skrajnego gniazda.

First Generator był testowany w różnych systemach audiofilskich - lampowych i tranzystorowych, budżetowych i bezkompromisowych. Konkluzja jest zawsze taka sama - to obowiązkowa część każdego systemu.

Podstawowe dane:
- zasilanie : 200 - 250 V lub 100 -125 V ( opcja )
- napięcie wyjściowe : 230 V ( 110 V opcja)
- możlwiść zamiany sieci europejskiej ( 230 V ) na amerykańską ( 110 V ) i na odwrót
- częstotliwość wyjściowa: 80 Hz
- całkowicie liniowa praca
- stabilizacja od zmian zasilania sieciowego : 0.01 %
- stabilizacja od zmian obciążenia : 1 %
- stabilizacja od zmian obciążenia pomiędzy sąsiednimi gniazdami: 0,1 %
- moc sumaryczna gniazd stabilizownych: 70 VA
- zabezpieczenie przed przeciążeniem i przegrzaniem
- moc sumaryczna gniazd mocy : 3200 VA
- próg załączania gniazd mocy : 4 - 70 VA
- wymiary : 430 x 70 x 280 mm
- masa : 12 kg
- wymiary ( W x H x D ) : 434 x 98 x 290 mm

cena : 12 000 zł

Źródło: Ancient Audio