pl | en

Lyra Atlas – wkładka gramofonowa (MC)

Firma Lyra wprowadza na rynek pierwszą na świecie asymetryczną wkładkę magnetoelektryczną.
Atlas to nowy referencyjny model wkładki. Po raz pierwszy w historii udało się stworzyć wkładkę gramofonową o asymetrycznej budowie. Stało się to możliwe dzięki niesymetrycznej strukturze lewej i prawej strony wkładki, która zapobiega powstawaniu fal stojących we wnętrzu jej obudowy, tworząc mniej rezonującą i bardziej neutralną obudowę. Poza tym, asymetryczna konstrukcja równoważy ciężar systemu mocowania przedniego magnesu, w taki sposób, iż ten nie znajduje się w jednej linii z mocowaniem wspornika. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje solidne połączenie pomiędzy mocowaniem wspornika a główką ramienia, umożliwiające pozbycie się wibracji, w momencie gdy te zamieniają się w sygnał elektryczny, powodując dalsze ograniczenie rezonansów.

Lyra pozostaje jedynym producentem wkładek, który montuje wspornik bezpośrednio do wnętrza obudowy wkładki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jednolitego i całkowicie sztywnego połączenia pomiędzy nim a główką ramienia. Efektywność tego rozwiązania została poprawiona dzięki asymetrycznej budowie Atlasa. Kontrola pozornych rezonansów jest wzmocniona zastosowaniem węższej powierzchni montażowej, która ściślej łączy wkładkę z główką i jednocześnie ułatwia transfer energii wibracji do ramienia.

Atlas posiada: podwójny bezjarzmowy system magnetyczny, wspornik wykonany z boru powlekanego diamentem, igłę o zróżnicowanej powierzchni kontaktu z modelu Titan, ulepszony system wspornika, a także całkowicie nowe rozwiązanie w zakresie cewki sygnałowej. W przeciwieństwie do typowego kwadratowego kształtu, cewka w Lyra Atlas posiada formę zbliżoną do ,,X” pozwalając każdemu ze stereofonicznych kanałów pracować z większą wzajemną niezależnością. Takie rozwiązanie oferuje mniejsze zniekształcenia, poprawę odczytu, ściślejsze dopasowanie i separację kanałów.

Udało się także zwiększyć efektywność i jakość pracy generatora cewki. Atlas ma o 12% wyższy poziom napięcia wyjściowego niż model Titan, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości zwojów nawiniętych na cewkę o 22%. Znacząca redukcja masy cewki poprawiła jakość odczytu płyt, podczas gdy zwiększenie napięcia i lepsza jego charakterystyka pozwoliła przedwzmacniaczom gramofonowym uzyskać poprawę w jakości dźwięku.

Atlas korzysta z firmowej technologii ,,New Angle”, która dokonuje pre-biasu cewek, aby były w doskonały sposób ustawione względem przedniego i tylnego magnesu, kiedy ma miejsce odtwarzanie płyty winylowej. Takie rozwiązanie wyrównuje rozbieżności w pionowej i poziomej zdolności wychylenia igły gramofonu, umożliwiając jednocześnie cewkom poruszanie się z łatwością we wszystkich kierunkach, w celu uzyskania optymalnej jakości brzmienia.

Podobnie do modeli Titan i Olympos, obudowa Atlasa jest wykonywana jest z jednego kawałka tytanu.

Dane techniczne wkładki Lyra Atlas:
• Cewki ... dwuwarstwowe, miedź 6N, karkas o przekroju krzyża z chemicznie oczyszczonego żelaza, impedancja własna 4,2 Ω, indukcyjność 11 μH
• Napięcie wyjściowe ... 0,56 mV@5 cm/s, 0-max, 45 stopni (płyta testowa CBS)
• Zakres częstotliwości .... 10 Hz – 50 kHz
• Separacja kanałów .... 35 dB lub więcej dla 1 kHz
• Podatność .... około 12 x 10-6cm/dyna dla 100 Hz
• VTA .... 20 stopni
• Siła nacisku .... 1,65 - 1,75 g (zalecana: 1,72 g)
• Zalecana impedancja obciążenia.... 104 - 887 Ω
• Zalecane parametry transformatora dopasowującego .... 5 – 15 Ω (wyjście transformatora podłączone do wejścia MM 10 kΩ – 47 kΩ przez krótki kabel o niskiej pojemności)
• Masa wkładki .... 11,6 g


Źródło: Audiofast