pl | en

LE VOYAGE DANS LA LUNE (CZYT. : LE WLAJAZ DA LA LUN), CZYLI PODRÓŻ NA KSIĘŻYC GEORGESA MÉLIÈSA

Premiera albumu 6 lutego 2012

Le Voyage Dans La Lune (Podróż na księżyc) to legendarny czarno-biały film niemy uznanego francuskiego reżysera Georgesa Mélièsa. Ten opublikowany w 1902 roku 14-minutowy obraz jest powszechnie uważany za jedno z najważniejszych dzieł w historii kina, a przy tym pierwszy film z gatunku science fiction. Przy jego realizacji wykorzystano niezwykle nowoczesne jak na przełom XIX i XX wieku efekty specjalne. Fabuła produkcji nawiązuje do dwóch popularnych wówczas powieści: Z Ziemi na Księżyc Juliusza Verne’a oraz Pierwszych ludzi na księżycu H. G. Wellsa.

W 1993 roku w Filmoteca de Catalunya odkryto ręcznie kolorowaną kopię, jedyną która przetrwała. Taśma była w opłakanym stanie, ale rozpoczęto żmudny proces odrestaurowania filmu, który zakończono w 2010 roku z wielką pomocą technologii cyfrowych. Po kolejnym roku prac w Technicolor Lab w Los Angeles można było odnowiony film zaprezentować światu. Producenci postanowili nadać temu klasykowi niemego kina odrobinę współczesnego klimatu. Zespół AIR, czyli Nicolas Godin i Jean-Benoit Duncke, otrzymał propozycję skomponowania ścieżki dźwiękowej; propozycję niezwykle zaszczytną dla francuskiego duetu, zważywszy na poczesne miejsce „Podróży na Księżyc” we francuskim kanonie filmowym. Aby zdążyć na premierę odrestaurowanego filmu w ramach Festiwalu Filmowego w Cannes 2011, grupa AIR wyznaczyła sobie ostry reżim pracy, zamknęła się w studio i skupiła na stworzeniu oryginalnej oprawy dźwiękowej do tego klasycznego obrazu. Film w wersji kolorowanej i z muzyką AIR miał swoją premierę 11 maja 2011 w Cannes i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.
Zainspirowani pracą nad owym krótkim metrażem muzycy AIR postanowili rozwinąć powstałe kompozycje w pełnometrażowy album. Oryginalne tematy ze ścieżki dźwiękowej zyskały nowe, nieszablonowe brzmienia, na płycie pojawiają się także partie wokalne Au Revoir Simone i Victorii Legrand (Beach House). Księżycowe fascynacje zespołu są obecne w jego twórczości od początku kariery – słynny album duetu z 1998 roku nosił tytuł „Moon Safari” (Księżycowe safari). Teraz, w 2012, Nicolas i JB powracają, by penetrować jeszcze dalsze zakątki swego niezwykłego muzycznego kosmosu.
Nicolas wyjaśnia: Podróż na Księżyc to z pewnością projekt bardziej organiczny od naszych poprzednich przedsięwzięć. Pragnęliśmy, by zabrzmiał ‘prowizorycznie’ i ‘chałupniczo’, bo takie były efekty specjalne Mélièsa. Wszystko zagraliśmy na żywo… tak jak film Mélièsa, nasza ścieżka dźwiękowa powstała z inspiracji sztuką żywą."
Trójka producentów odrestaurowanej wersji filmu udzieliła wytwórni Virgin zgodę na wydanie specjalnej limitowanej edycji albumu AIR Le voyage dans la lune. Publikacja składać się będzie z płyty i DVD lub wersji cyfrowej odnowionego, kolorowanego filmu oprawionego specjalnie do niego stworzoną muzyką AIR, a do sprzedaży trafi w liczbie 70 tysięcy egzemplarzy.

5 grudnia serwis iTunes za darmo udostępnił na tydzień specjalny 3-minutowy fragment filmu. Tego samego dnia rozpoczęła się przedsprzedaż albumu AIR.

LISTA UTWORÓW

1. Astronomic Club
2. Seven Stars
3. Retour sur terre
4. Parade
5. Moon Fever
6. Sonic Armada
7. Who Am I Know?
8. Décollage
9. Cosmic Trip
10. Homme lune
11. Lava

LINKI

www.aircheology.com
www.myspace.com/intairnet
www.youtube.com/airofficial
www.facebook.com/intairnet
www.ilike.com/artist/Air

Źródło: EMI Music Poland