pl | en

Typy słuchawek i ich przeznaczenie

Witam!

Chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami na temat słuchawek a dokładniej mówiąc typów słuchawek. Firmy produkujące słuchawki najczęściej wprowadzają podział na produkty popularne (konsumenckie), profesjonalne oraz audiofilskie. O ile pierwsza grupa i jej definicja wydaje się zupełnie oczywista i jasna z pozostałymi mam już pewien problem.

Grupa słuchawek profesjonalnych to najczęściej produkty o konstrukcji typu zamkniętego. Dla odmiany słuchawki audiofilskie są chyba w 100% konstrukcjami otwartymi! Wniosek? Słuchawki audiofilskie nie są profesjonalne i na odwrót?:-)) Zastanawiam się do czego to prowadzi...

Pytanie końcowe. Czy lepiej inwestować w słuchawki profesjonalne (zamknięte) czy audiofilskie (otwarte)? Pomijając komfort noszenia (u każdego wrażliwość jest inna więc nie można tu przekreślać ani jednej ani drugiej konstrukcji) - dlaczego profesjonalne słuchawki typu zamkniętego nie miałyby nadawać się do audiofilskiego odsłuchu? Pomijam tu konstrukcje tzw. "didżejskie" - one jak wiadomo mają specjalne przeznaczenie.

Temat niby oczywisty i znany "na wylot"... a jednak nie do końca poznany:-))

Pozdrawiam
Dawid




Witam!

Temat rzeczywiście ciekawy, ale chyba - trochę tracący na znaczeniu.

Historycznie słuchawki profesjonalne wyróżniały się nieco innymi cechami mechanicznymi (użytkowymi) i elektrycznymi. Ich konstrukcja była znacznie bardziej wytrzymała. Miały zamkniętą budowę i ich kabel zwykle był kręcony. Elektrycznie także - impedancja wynosiła 600 Ohm, a pasmo przenoszenia kształtowano tak, aby idealnie płaską charakterystykę otrzymać przy dość wysokim poziomie dźwięku. razem dawało to bardzo duże zmiany w budowie i dźwięku, stąd pro zawsze były inne niż hi-fi. Teraz to się jednak zmienia, ponieważ coraz częściej słuchawki mają podobną konstrukcje, dość niską impedancję a ich brzmienie też jest ujednolicane. Wciąż wersje pro są nieco bardziej liniowe przy wysokich poziomach, ale też nie zawsze.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła


Witam!

Chciałbym jeszcze doprecyzować temat. Chodzi przede wszystkim o to dlaczego najlepsze modele (kwalifikowane jako audiofilskie) np. Sennheiser HD650, HD600, AKG K601, K701 itd., są konstrukcjami wyłącznie otwartymi? Czy słuchawki zamknięte (najczęściej kwalifikowane do grupy profesjonalnych) nie nadają się do audiofilskiego słuchania muzyki? A może zadecydował o tym marketing i np. konkretny model zamknięty może jednak zagrać lepiej niż HD600 czy AKG 601?

Pozdrawiam
Dawid


Witam!

Logika jest taka: modele otwarte nie nadają się do studia, więc de facto nie mogą to być słuchawki studyjne. W drugą stronę, a i owszem, z tym, że dotyczą je wszystkie obostrzenia, o których pisałem, dlatego ważne jest zaznaczenie, że to słuchawki nakierowane na studio. I o ile w studiach nie używa się słuchawek otwartych, dlatego podane przez pana konstrukcje nie będą "pro", o tyle w drugą stronę, a i owszem. Generalnie jednak, przynajmniej ja, uważam, że słuchawki powinny być otwarte, albo półotwarte, żeby były liniowe.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła