pl | en

MODERNIZACJA ZESTAWU - WYKORZYSTANIE W STEREO EPOS 22I ALE W KONFIGURACJI Z WIELOMA ŹRÓDŁAMI

Szanowny Panie Redaktorze!


Zwracam się zapewnie z zupełnie nieoryginalną prośbą, jej szczegóły na końcu.

Obecnie w mojej szafce stoi Cambridge Audio Azur 540R (chyba v. 2) wraz z Cambride Audio DVD99, który pełni rolę odtwarzacza CD, jakimś budżetowym odtwarzaczem Blu-ray Samsung oraz przystawką Apple TV 4K. Obok szafki stoją Eposy M22i. Kable głośnikowe (plecionka po stronie głośników a'la bi-wire) jak i cyfrowe połączenie AV-DVD przygotowane zostały (konfekcjonowane) przez sklep, pozostałe kable przypadkowo kupowane w sklepach sieciowych z elektroniką.

Sprzęt używany w stosunkowo niedużym pokoju (ok. 16 m2), w którym dodatkowo są schody do sypialni, a więc część powierzchni stanowi również otwarta przestrzeń do góry, dodatkowo otwarte przejścia do kuchni i przedpokoju. Wiem, że nie jest to idealne pomieszczenie, ale ma kawałek ściany przy której w miarę sensownie dało się ustawić szafkę i rozstawić kolumny centralnie na przeciwko sofy.

Zestaw głównie używany do odtwarzania audio CD (uwielbiam jazzowe klimaty, ale częściej goszczą u mnie dźwięki z okolic cięższego rocka, klasyki takie jak Led Zeppelin, Black Sabbath czy Pink Floyd). Rzadziej z zestawu korzystam do emisji dźwięku w materiałach wideo (filmy Blu-ray, koncerty, w tym w TV, Netflix, HBO, Canal+), w przypadku którego zupełnie nie odczuwam potrzeby wielokanałowej konfiguracji głośników. Rano zestawu używam jako „tła" w postaci audycji radiowych w czasie porannego krzątania przed wyjściem do pracy.

Brakuje mi możliwości odtwarzania muzyki ze źródeł cyfrowych - Spotify, kiedyś może zmiana na TIDAL lub inne, takie jak Apple Music, pliki zgromadzone na NAS, radio internetowe (np. Linn Radio), radio cyfrowe (DAB+).

Chciałbym wymienić „elektronikę" tak, aby lepiej wykorzystać potencjał kolumn, które zamierzam zostawić, chociaż i w tym przypadku jestem otwarty na zmiany, o ile można uzyskać coś lepszego. Celem jest zestaw stereo, ale z wieloma źródłami (CD audio, Spotify lub inne, pliki z NAS, radio internetowe i DAB+, TV, Netflix i in.) przy planowanym budżecie na modernizację ok. 10 tys. zł, chociaż i tu w granicach rozsądku jestem elastyczny. Pod uwagę brałem np. Cambridge Audio CXR120, chociaż nie ma DAB+ i poza dwoma kanałami z reszty nie zamierzam skorzystać, więc może istnieje na rynku jakiś specjalizowany „receiver" stereo ale z zestawem przyłączy jak w „home cinema"?

Z góry dziękuję za sugestie i pozdrawiam,
Rafał
Panie Rafale!

Rozwiązania pańskiego problemu są dwa. Pierwsze nazywa się Yamaha Musiccast. To amplitunery FM z pełnym odtwarzaczem plików (Spotify i Tidal – polecam Tidal z plikami Master). Do tego wystarczy jakiś przyjemny odtwarzacz, może też być od Yamahy i ma pan po problemie. Pisał pan o DAB+, ale proszę się nim nie przejmować, radia może pan słuchać też przez internet, a i tak na razie FM jest OK., a ilość muzyki w Tidalu i Spotify jest tak duża, że rzadko pan będzie wracał do radia.

Druga możliwość zakłada, ze w ogóle pan nie musi słuchać radia FM. Wtedy kupuje pan fajny wzmacniacz, odtwarzacz CD i odtwarzacz plików. W tym budżecie rozejrzałbym się za wzmacniaczem i odtwarzaczem Music Fidelity z serii ‘2’ (to 8000 zł), a do tego kupił któryś z odtwarzaczy plików Denona. Zamiast Musicala posłuchałbym najtańszych modeli Soul Note (dystrybutor – Audio Punkt) i do tego też Denona. To będzie drożej, ale to byłby najlepszy dźwięk.

Obydwie (a właściwie wszystkie trzy) wersje będą OK., najlepiej by było, jakby pan pożyczył je do domu, albo posłuchał ich w sklepie ze swoimi kolumnami. Proszę tego nie odpuszczać. I koniecznie, koniecznie niech pan uporządkuje okablowanie. niedrogie modele KBL Sound, Chord, Supra – cokolwiek. I kolumny podłaczamy pojedynczym kablem ze zworami, a nie kablem bi-wiring.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła